"Múltunk a reményünk, Krisztus a jövőnk" (II. János Pál)
Nyelvi tábor
2017. július 9.
Július 4-8-ig iskolánk diákjai nyelvi táborban vettek részt Sopronban. A sokszínű programból mindenkinek maradt felejthetetlen emléke. Az első napon az ausztriai Hohe Wand Naturpark csodálatos és sokszínű látványosságai keltettek ámulatot : a „Skywalk” kilátó terasz, az állatsimogató, az erdei tanösvény, a vadaspark, a játszóterek és a mészégető kemencék. Utána Baden bei Wien, Ausztia legnagyobb rózsakertje és annak nevezetességei következtek. Hatalmas sétát tettünk a zenei életéről, kaszinójáról, borairól és gyönyörű biedermeier épületeiről is híres városban, majd a Szent István templomban pihentünk meg egy ima erejéig. Este értünk vissza Sopronba, ahol elfoglaltuk a szállást. A második naptól fogva délelőttönként angol és német foglalkozások, játékok, projektek, és zárásként kvíz volt a gyermekeknek, ahol a legjobbak jutalmat kaptak. Délutánonként bejártuk a város nevezetességeit. Voltunk bobozni és a Lővér-Fürdőben. Csütörtökön elutaztunk Fertőrákosra. Ott töltöttük a délutánt egy kellemes fürdőzéssel és vacsorával. Pénteken díjaztuk a legszebb és legrendesebb szobákat, este pedig a Tűztorony árnyékában pizzáztunk. Utolsó napon nagy játékra utaztunk az ausztriai Family Parkba. Sok kacagás, mosoly és élmény várt itt ránk. A legbátrabbak még a patkányvasútra és a római hullámvasútra is felültek. A vizes játékok, az állatvasút és traktoros vasút is közkedveltnek számított. A belépőjegy egy ebédet is magában foglalt. Nagyon jól éreztük magunkat. Köszönjük ezt a tartalmas és emlékezetes öt napot.
Ballagás és tanévzáró
2017. június 17.
Iskolánk hagyományaihoz híven szentmisében köszönt el Zoltán atya a két ballagó nyolcadik osztálytól, kérve rájuk a Jóisten áldását. Utána átvonultak a templomból diákjaink és szüleik az iskolába és kezdetét vette a ballagás. Sok könnyes szem, baráti tekintet kísérte útjukat végig a folyosókon és a termekben. Az udvaron folytatódott a köszönetek felsorolása, a búcsúzás, és a közös élmények felidézése. Meghallgattuk Czupor Attila igazgató úr, Kirner Zoltán Antal plébános atya és Fehér László polgármester úr ballagókhoz szóló szavait. Elköszöntek az itt maradó diákok és a ballagók is. Alapítványi jutalmazásban részesült Nagy Dorka, Árvai Bianka, Mórocz Kitti, Fülöp Soma és Szele Zsolt, nyolc év alatt tanúsított példamutató munkája, keresztény magatartása és templomi szolgálataiért. Zoltán atya a hétfő reggeli ministránsokat jutalmazta. A szülői munkaközösség és iskolánk vezetése is megköszönte Zoltán atya iskolánkban töltött hat esztendejét, majd Garas Krisztina evangélikus lelkész kérte az Úr áldását további útjára. Az évzáróval folytatódott az ünnepség, ahol igazgató úr kiemelte a legsikeresebb versenyeredményeket elért gyermeket és könyvjutalmakat adott át legjobb tanulóinknak. Legszebb mondata mégis így hangzott a diákok részére: „A 2016-17-es tanévet bezárom.” Mindenkinek jó pihenést és feltöltődést kívánunk a szünetben és boldog, szeretettel és imádságos lélekkel teli vakációt!
Benedek–nap
2017. június 15.
Június 15-én a Profi Benedek Bajnoksággal (PBB) vette kezdetét a Benedek-nap. Idén a 8.b-sek csapata lett teljesen megérdemelten iskolánk focibajnoka. Utána a tanári csapattal kellett megmérkőzniük. Döntetlen lett az eredmény. A felsős lányoknál a hetedikesek csapata, alsóban a 4.b-sek leánycsapata remekelt. Az alsós fiúk versenyét a 4. a csapata nyerte. Utána az első és másodikosok interaktív mese-és boszorkányos játékon vettek részt. A harmadik és negyedikesek a ligetben népi játékokkal játszottak. A felsősöknek a Vulkán fürdőben telt vidám játékkal a délelőtt. Délután megérkeztek a tűzoltók. Rövid bemutatót tartottak a gyermekeknek, akik nagy élvezettel vették körül őket. A délután további részében a Tücsök Bábcsoport szórakoztatta gyermekeinket. Csodásan telt a nap. A programot a Szülői Munkaközösség szervezte és finanszírozta, ezúton is köszönjük az áldozatvállalásukat.
Családnap
2017. június 3.
Családnapra gyűltünk össze június 3-án, pünkösd előtti szombaton az iskolában. A hagyományőrző napra a nyári meleg ellenére is sokan eljöttek. A nap énekes ráhangolódással indult, majd az irodalmi színpadosok vidám meséje következett. Ezután a családnap előadói: Komáromi Mária és János budapesti házaspár tartottak előadást: A családi együttélés művészete címmel. A kedves hatgyermekes pár nagyon sok tapasztalatot megosztott életükből, emellett rengeteg tudás birtokában hasznos gyermeknevelési és házassági tanácsokkal látták el a jelenlévőket. A gyerekekre közben érdekes kézműves-foglakozások vártak: szalmából, gyöngyből és textilből készítettek szép kis emlékeket. A vidám nap egy közös ebéddel zárult. Jó néha kikapcsolódni a hétköznapi eseményekből és közösségben megélni a család fontosságát.
Nemzeti összetartozás napja
2017. június 2.
Amíg a magyarság egészében megvan az összetartozás tudata, az egymásért való felelősség, a nemzet érdekeiért vállalt szolgálat, addig ez a nemzet erősödik. Nyelvünkből és kultúránkból meríthetünk erőt a nemzeti megújuláshoz. Megtanították-e a gyerekeket, unokákat arra, hogy álmukból felébredve is fel tudják sorolni a leszakított területek vármegyéit, nagyobb városait, jelentősebb hegyeit, várait, folyóit? Megtalálják-e tétovázás nélkül a térképen Balassi Bálint, Arany János, Tamási Áron, Ady Endre, Hunyadi János, Rákóczi Ferenc, Bethlen Gábor szülőhelyét, a nándorfehérvári győzelem színhelyét? A hatodik bések keresték a válaszokat ma reggel nagyon színvonalas és magasztos műsorukban ezekre a kérdésekre is. Az iskola apraja-nagyja szájtátva hallgatta a felhangzó verseket és idézeteket. Köszönjük a szép megemlékezést és a felkészítést.
„De túl minden bún, minden szenvedésen,
Önérzetünket nem feledve mégsem,
Nagy szívvel, melyben nem apad a hűség,
Magyarnak lenni: büszke gyönyörűség!
Magyarnak lenni: nagy s szent akarat,
Mely itt reszket a Kárpátok alatt.
Ha küszködőn, ha szenvedőn, ha sírva:
Viselni sorsunk, ahogy meg van írva;
Lelkünkbe szíva magyar földünk lelkét,
Vérünkbe oltva ősök honszerelmét,
Féltőn borulni minden magyar rögre,
S hozzátapadni örökkön-örökre!...”
/ Sajó Sándor : Magyarnak lenni /
Egyházmegyei focikupa
2017. május 16.
Iskolánk, a Szent Benedek Katolikus Általános Iskola immár hagyományosan adott otthont az egyházmegyei labdarúgókupának május 16-án. Az egyházmegye minden iskolájából érkeztek csapatok a versenyre, melyet 3.4. és a 7.8. osztályosoknak hirdettek meg. Az ünnepélyes megnyitón Kirner Zoltán Antal plébános atya és Czupor Attila igazgató úr köszöntötte és bíztatta a játékosokat a becsületes versenyre és egymás tiszteletben tartására. Közös imádság után két pályán vette kezdetét a verseny. Mindenki játszott mindenkivel. A csapatok nagyon sportszerűen küzdöttek. Izgalmasan alakult a végeredmény is. A kicsik korcsoportjában I. helyezést ért el iskolánk, a Szent Benedek Általános Iskola csapata. II. helyezett lett a sárvári Szent László Általános Iskola, III. helyen végzett a jánosházi Szent Imre Iskola csapata. Legjobb kapus címet a sárváriak kapusa kapta. Gólkirály lett Kalányos Richárd, Kovács Péter és Szabó Bálint. A nagyok korcsoportjában I. helyezett lett a zalaegerszegi Mindszenty József Általános Iskola csapata. II. helyezést a celldömölki Szent Benedek Általános Iskola csapata érdemelte ki. III. helyen a sárvári Szent László Iskola csapata végzett. Legjobb kapus a sárváriak kapusa, Szabó Dávid lett, gólkirály pedig Lőrincz Dávid Zalaegerszegről. Az eredményhirdetés és a közös záró ima után finom ebéd várta a résztvevőket. Minden csapatnak szeretettel gratulálunk.
Nemzetközi sakkverseny iskolánkban
2017. május 13.
Idén tizedik alkalommal rendeztük meg iskolánkban nemzetközi rapid sakkversenyünket. A kerek évfordulóhoz méltón nagyon sok versenyző (203) érkezett hozzánk. Hat korcsoportban - 4 gyerek és két felnőtt - folytak a küzdelmek. Iskolánk tanulói is megmérettették magukat a rangos mezőnyben. A diákmezőnyben több országos bajnok, sőt Európa-bajnok is szerepelt a versenyzők sorában. A legjobb eredményt Lenner András érte el, aki díjazott 6. helyen végzett korcsoportjában. Az egyéni eredményekből számítva csapateredményt is hirdettünk, itt iskolánk csapata 2. helyezést ért el. A csapat tagjai: Lenner András, Őri Dániel, Pápai-Vikmon Kamilla, Németh Richárd
A főversenyt megelőzően, pénteken délután is volt egy meghívásos csapatverseny, ahol a helyi csapatokon kívül budapesti és tapolcai egyesületek képviseltették magukat. Ezen a megmérettetésen a Szent Benedek-es diákok 3. helyezettek lettek. A csapat tagjai: Lenner András, Őri Dániel, Németh Richárd, Láng Kiara.
Gratulálunk a résztvevőknek az elért eredményekhez!
Egyházmegyei versenyek a Brenner iskolában
2017. április 28.
2017. április 28-án több területen mérték össze erejüket és tudásukat az egyházmegye diákjai. Három verseny zajlott párhuzamosan. Englert Zsolt igazgató úr köszöntötte a hét iskola résztvevőit, tanulóit és pedagógusait. Ünnepi műsorral kezdődött a megnyitó, majd kezdődhetett a megmérettetés: anyanyelvi és informatikai feladatsorokat oldottak meg a diákok, közben pedig az 5-6. osztályosok kispályás futballbajnokságán izgulhattunk diákjainkért. Minden területen szép Szent Benedek-es eredmények születtek:
Anyanyelvi verseny:
5. osztály: Bezzeg Balázs 1. helyezés
6. osztály: Paluska Mátyás 2. helyezés
7. osztály: Lenner András 3. helyezés
8. osztály: Nagy Laura 2. helyezés
Informatika verseny:
7. osztály: Kerecsényi Ákos 1. helyezés
8. osztály: Papp Kristóf 2. helyezés
Az 5-6. osztályosok focisták a döntőbe kerülve szintén 2. helyezést értek el.
Gratulálunk a diákok sikereihez!
Egyházmegyei természetismereti verseny Jánosházán
2017. április 21.
Iskolánkat három csapat képviselte a jánosházi Szent Imre Katolikus Általános Iskola által rendezett természetismereti versenyen április 21.-én. Az ünnepélyes megnyitó után a csapatoknak az iskola épületében kijelölt állomásokat kellett teljesítenie. A negyedikesek a tornateremben és az udvaron oldottak meg játékos feladatokat. A verseny jó hangulatban telt, értékes jutalmakat és finom ebédet kaptak gyermekeink. A negyedikesek csoportjában 2. helyezést, az 5-6. osztályosok csoportjában 5. helyezést, a 7-8. osztályosok csoportjában 4. helyezést értek el csapataink. Szívből gratulálunk a gyermekeknek és felkészítőiknek.
Népdaléneklési verseny
2017. március 30.
Iskolánk népdaléneklési versennyel emlékezett meg Kodály Zoltán születésének 135. és halálának 50. évfordulójáról. Nagy lelkesedéssel készültek tanulóink a versenyre. 10 dalból álló dalos lapot készítettek, melyből két népdalt kellett bemutatni. Egyet önmaga választhatott ki, egyet pedig a zsűri jelölt ki. Nagy volt az izgalom, sok kisdiáknak ez volt az első versenye. Mindenki becsülettel felkészült, arany, ezüst és bronz okleveleket adott ki a zsűri. Ez a délután is megmutatta, hogy érdemes az élő dallal foglalkozni, mennyire nemesíti a lelket. Így kelt életre Kodály gondolata: „A zene legyen mindenkié!” Köszönjük a szép délutánt.
Szent Benedek ünnepe
2017. március 21.
Március 21. nemcsak a tavasz első napja, hanem iskolánk névadójának is az ünnepe. Benedek neve azt jelenti, hogy áldott. A kegyelem állapotában él. Az áldás Isten különleges ajándéka. Akik Isten áldásában részesülnek, azok az Ő tetteit valósítják meg a földön. Benedek ezt tette. A kisvárosi iskolák elvégzése után, 16 évesen Rómába került és ott folytatta tanulmányait. Gyakran olvasta a Szentírást, melynek tanítását minden körülmények között követte. Imádkozzál és dolgozzál! - hangzott az apát jelmondata. Regulájában, melyeket eredetileg szerzetesek számára alkotott meg, sok számunkra is megszívlelendő gondolat található, ezek iskolánk aulájában olvashatóak. Ezen szabályok mentén kellene haladnunk mindennapjainkban. Köszönjük az 5. a osztályosok szép műsorát, mely után iskolánkba lelki nappal folytatódott a délelőtt. Tartalmas filmes, beszélgetős, kreatív foglalkozások váltották egymást. Mindenki elmélyülhetett a templomi keresztúton. Valóban lelki feltöltődés volt ez a nap.
Egyházmegyei versenyek
2017. március 17.
Minden évben hagyományosan részt veszünk a Mindszenty-napok keretében meghirdetett egyházmegyei versenyeken. Március 17-én utaztak el tanulóink Zalaegerszegre és idén is szép sikereket értek el. Matematikából Molnár Szofi 4.a osztályos tanuló második, Paluska Mátyás 6.a osztályos tanuló szintén második helyezést ért el. A Szépen-helyesen versenyt megnyerte Pápai-Vikmon Kamilla 4.b osztályos tanulónk. Rajzpályázaton 3. helyezést ért el Busa Dorka 4.a osztályos tanuló. Gratulálunk a gyermekeknek és felkészítőiknek az eredményekhez.
Március 24-én iskolánk diákjai újabb szép eredményeket értek el a katolikus iskolák megyei idegen nyelvi vetélkedőjén, Sárváron. Évfolyamonként 2-2 tanuló vehetett részt az angol és a német nyelvi versenyen. Az 5.6.7. osztályos diákok egyéni írásbeli versenyen mérték össze tudásukat a szombathelyi, kőszegi, zalaegerszegi és jánosházi társaikkal. A 8. osztályosok az írásbeli feladatok után szóbeli fordulóval folytatták a megmérettetést. A verseny után a gyerekek lazításképpen a sárvári arborétumba látogathattak el, ahol idegen vezetést is biztosítottak a csoport számára. A séta jó hangulatú, kellemes időtöltésnek bizonyult. Ez idő alatt a feladatlapokat a sárvári Szent László Iskola nyelvtanárai valamint a meghívott zsűritagok javították. A Szent Benedek-es diákok 4 díjat zsebeltek be: angol nyelvből az 5. osztályból Kassai Dániel 3. helyezést ért el, a 6. osztályból Paluska Mátyás 2. helyezést ért el; német nyelvből az 5. osztályos Bezzeg Balázs hibátlan dolgozatával 1. helyet valamint a zsűri dicséretét nyerte el, a 7. o-ból Lenner András 2. helyezést ért el. Diákjainkank szívből gratulálunk és további sok sikert kívánunk!
Szent Patrik nap
2017. március 17.
Március 17-én, pénteken Szent Patrik napot szerveztünk. Írország védőszentjéről nagyon sok érdekességet megtudhattak a gyerekek. Beszélgettünk a Smaragd- sziget kígyóinak legendájáról, a Szentháromságot jelképező 3 levelű lóhere jelentőségéről, Patrik elrablásáról, írországi fogságáról, az angyal üzenetéről, mely hatására pappá, majd püspökké szentelték. Erre az alkalomra a 6. osztályos diákok projekteket készítettek, megismerkedtek Szent Patrik reggeli imájával, és megtudhatták, hogy Írországban Szent Patrik nagyon sok pogány írt térített kereszténnyé. Az alsó tagozatos diákok nagyon lelkesen vettek részt a nagyszünetben szervezett vetélkedőn. A tornateremben Írország zászlajára emlékeztetett a zöld, fehér és narancssárga színű lufi. A gyerekek zöld lufikkal, célba dobással, betűkirakóval, Bingo játékkal, quizzel bizonyították ügyességüket, tudásukat. Mindenki kapott jutalmat: zöld lufit, tojásfigurát, cukrot, jelképeket tartalmazó színes kis kártyákat, valamint a közös játék élményét.
Március 15 ünnepe
2017. március 14.
„Zászlók díszítik ma
az utcákat végig,
márciusi szélben
szállnak fel az égig.
Álljunk meg előttük
csak egy pillanatra,
emlékezzünk vissza
arra a nagy napra!
Az a nap a népnek
szabadságot adott,
mi sem felejtjük el
azt a dicső napot.” (Donászy Magda)
A tűzmadár meséje lelkesített bennünket, hogy mi is tűzbe jőve lehessünk részesei a történelmi napoknak. 6.a osztályos tanulóink repítettek vissza bennünket az időben és nyertünk bepillantást a 169 évvel ezelőtti eseményekbe. Előttünk álltak a márciusi ifjak. Petőfivel szavalta a tömeg a Nemzeti dalt. Kinyomtatták a 12 pontot és kiszabadították Táncsics Mihályt börtönéből. Gyönyörű zenék tették színessé a műsort. Köszönjük a 6.a osztály nagyon színvonalas műsorát és a felkészítést.
Országos döntőben a sakkosaink
2017. március 3.
Március 3-án zajlott a megyei sakk diákolimpia megyei döntője Szombathelyen, ahol amatőr kategóriában négy tanuló képviselte iskolánkat. Versenyzőink remekül szerepeltek, valamennyien éremmel térhettek haza. Farkas Kata (8.o.) és Lenner András (7.o.) a képzeletbeli dobogó legfelső fokára állhattak, megyei bajnoki címük az országos döntőbe jutást jelentette. Láng Kiara (1.o.) és Őri Dániel (5.o.) bronzérmet vehettek át ezen a rangos megmérettetésen. Áldozatos munkájuk, gyakorlásuk szép gyümölcsöt termett. Az országos döntőt Miskolcon rendezik április 12-14-e között.
Palacsintanap - Pancake Day Race
2017. február 28.
Iskolánkban hagyománnyá vált, hogy minden évben egy-egy angol népszokást, hagyományt vagy évfordulót ünneplünk meg. 2015-ben Szent Györgyre, Anglia védőszentjére emlékeztünk. 2016-ban William Shakespeare halálának 100-dik évfordulója alkalmából szerveztünk Shakespeare napokat. Idén, február 28-án ünnepeltük a Húshagyó kedd alkalmából a „Palacsinta napot”, azaz angolul Pancake Day hagyományát. Az angol órákon megbeszéltük a Pancake Tuesday eredetét. Megtudtuk, hogy már a 16. évszázadtól él ez a hagyomány. A keresztények számára a palacsinta összetevői mind jelképesek, ugyanis a tojás a teremtést, a liszt az emberi táplálkozás alapját, a só a teljességet, a tej pedig a tisztaságot jelképezi. Palacsinta-versenyt is szerveztünk. Főként a 3. és a 4. osztályos diákok készültek lelkesen a versenyre. A résztvevők e napon serpenyőt és elkészített palacsintát hoztak magukkal. Futólépésben dobálták fel a palacsintát és megpróbálták elkapni a serpenyővel. A legügyesebbek díjat is kaptak: oklevelet, smiley palacsintát, könyvjelzőt vihettek haza. Minden résztvevő jutalomban részesült, ugyanis palacsinta falatkákkal jutalmazta őket a verseny szervezője. Mindannyian jól éreztük magunkat. Szeretnénk, ha jövőre is megtartanánk ezt a hagyományt. Angol tanárunknak, Szende néninek, köszönjük szépen a szervezést, az ajándékokat és a játék élményét.
Benedekesnek lenni jó!
2017. február 25.
Ezzel a mondattal kezdődött az idei SZM báli mulatság. A „Jónak lenni jó” című műsor külön kiadását láthattuk neves előadók és személyiségek közreműködésével. Többek között fellépett Kis János és népi zenekara, egy bajor és angol néptáncegyüttes, vadnyugati, orosz táncosok, spanyol szerzetesek és apácák. Meghívást kaptunk egy erdei kirándulásra, ahová elkísértek bennünket a Gumimacik és a kung-fu harcosok is. A Santa Maria hajó repített bennünket vissza az időben egészen úttörő korunkig. A Supermanek lelkes csapata azt hirdette, hogy: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok és meg vagytok terhelve, és én felüdítelek titeket.” Limbózhattunk kedvünkre, majd megpihenve a Padlás nyújtott menedéket. A műsor vége felé az „Észbontó”-k vetélkedőjére került sor, valóban észbontóra sikeredett. A nyolcadik osztályosok öröm, majd búcsúdala zárta az előadást. „Most hát ujjongjatok egész szívetekből, és magasztaljátok az úr nevét!” lelkesítettek bennünket a műsorvezetők, kívánva további jó szórakozást. A fergeteges műsor minden szereplőjének és a felkészítőknek is nagyon köszönjük a szórakoztató, szép estét.
Megyei Diákolimpia és Katolikus Iskolák Országos Tornaversenye
2017. február 18.
Iskolánk tornászai 2017.02.11-én Szombathelyen vettek részt a Megyei Diákolimpia Torna versenyen. A sikeres szereplés eredményeként az I. korcsoport 2., a II. korcsoport 2., a III-IV. korcsoport 3. helyezést ért el. Ennek köszönhetően tovább jutottak a területi versenyre, melyet 2017.03.11-én rendeznek Veszprémben.
2017.02.18-án a Katolikus Iskolák Országos Tornaversenyén szerepeltek Esztergomban a tornász lányok. Az I. és III-IV. korcsoport tagjai a dobogó 2. fokára állhattak, míg a II. korcsoport a IV. helyezést érte el.
Csapat tagjai:
I. kcs.: Bajner Dorka, Kovács Bettina, Nagy Blanka Csenge, Bokor Martina, Gaál Júlia, Gaál Eszter
II. kcs.: Bognár Fiorella, Csanádi Anna, Kiss Ivett, Jánossy Júlia, Szabó Nóra, Varga Kíra
III. kcs.: Bajner Panna, Kamondi Doroti, Mester Krisztina, Németh Flóra, Nyári Alexa, Sarlós Amina
Egyéni összetett verseny:
I-es korcsoport:
4. helyezett holtversenyben Gaál Eszter és Gaál Júlia.
Szerenkénti döntő:
2. helyezett Gaál Eszter szekrényugrás
III-IV. korcsoport:
Egyéni összetett verseny:
2. helyezett Sarlós Amina
6. helyezett Németh Flóra
Szerenkénti döntő:
2. helyezett Sarlós Amina gerendán
Újra itt a farsang!
2017. február 17.
„Farsang van most, ne feledd el. Maskarádat fürgén vedd fel!
Szól a duda, szedd a lábad, perdülj, fordulj, fürgén járjad!
Libbenjen a pörgős szoknya, a nadrág is vígan ropja!
Dobbanjon a bundás bakancs, vígság legyen, ez a parancs!” (Mentovics Éva: Vígság legyen!)
Hatalmas várakozással néztünk a mai délután elé.
Az iskola apraja-nagyja azon dolgozott, hogy időben elkészüljenek a jelmezek.
Gyermekek és pedagógusok is beöltöztek. A csodálatos egyéni és csoportos „műalkotások”egyaránt elkápráztattak bennünket. A felvonulás után a kisebbek az osztályokban folytatták a mulatságot. A felsősök lelkesedését fokozta, hogy a maskarákat pontokra lehetett váltani a vidám, játékos farsangi vetélkedőn. Voltak műsorral, tánccal készülő diákok és csoportok is. Nagyon jól éreztük magunkat, fergeteges farsang kerekedett. Köszönjük a Benedek Rádió szervezését és támogatását.
Szent Benedek-es sítábor az „Alpok arany völgyében”
2017. január 25.
Iskolánk diákjai családjaikkal együtt fergeteges öt napot tölthettek Ausztria egyik legszebb vidékén, a Hohe Tauern Nemzeti Parkban. Rauris egy kis üdülőfalu Nyugat-Ausztriában, amely találóan az „Alpok arany völgye” elnevezést kapta. Mesés szépségét megtapasztalhatta az a közel száz síelő, illetve kiránduló, aki január 20-25 között részt vett a sítáborban. Emellett igazi síelő időt is sikerült kifogni a táborozóknak, hiszen kiváló hóviszonyok voltak, teljes napsütés és szélcsend biztosította az ideális sportolást. A sípálya tetejéről gyönyörű kilátás nyílt Ausztria legmagasabb, 3000 méteres hegycsúcsaira. A gyerekek három csoportban síeltek, tudásszintjüknek megfelelően. Az idén is voltak kezdők, akik most tanulták meg ezt a szép téli sportot. Az iskola 50 diákja és néhány tanára már a nyáron kirándult ezen a szép vidéken, amikor Raurisban rendeztük a nyelvi tábort. A téli tábor legalább olyan jól sikerült, mint a nyári, a résztvevők felejthetetlen élményekkel gazdagodtak. A hotelban is mindent megtettek, hogy a szállóvendégeik mindennel elégedettek legyenek: az étterem bőséges, finom ételekkel várta a vendégeket, és számtalan szabadidős kikapcsolódásra is nyílt lehetőség a falakon belül is. Hála Istennek balesetmentesen végződött a tábor, a gyerekek utolsó este emlékbe egy bekeretezett csoportképet kaptak. Ez a tábor biztosan segített az új diákokkal megszerettetni a síelést, de a régóta sportolóknak is ritkán adatik meg, hogy ilyen ideális körülmények között hódolhassanak kedvenc téli időtöltésüknek.
Megyei diákolimpia úszóversenye
2017. január 23.
2017. január 23-án került megrendezésre a megyei diákolimpia úszóversenye a megyeszékhelyen, Szombathelyen. Iskolánkat a 3. osztályból 4 (Lampért Júlia, Koronczai Jázmin, Esküdt Anna és Sebestyén Donát),a 4. osztályból 1 (Szerdahelyi Árpád), az 5. osztályból 2 (Toldi Dorina, Szakonyi Kira) és a 6. osztályból 1 kisgyermek (Lampért Mátyás) képviselte. A megyei diákolimpia kiválóan sikerült. Mindegyikük kettő versenyszámban indult. A gyerekek úszástechnikában, figyelemben, fegyelmezettségben kimagaslót nyújtottak ezen a mindenkinek megterhelő napon. Kiválóan helytálltak és MINDANNYIAN teljesítették azt, ami elvárható volt tőlük: szépen, tudásuk legjavát nyújtva mindent beleadtak. Kiválóan kezelték a versenyt és az azzal járó stresszt. A verseny során rengeteg tapasztalattal is gazdagodtunk, s talán ez volt a legfontosabb. Volt, aki dobogóra állhatott (Esküdt Anna, 50 m hát 3. helyezett), voltak, akik egy kicsit elszomorodtak; de senkinek nincs oka búslakodni. Mindent egybevetve mindenkinek - szülőnek, versenyzőnek - őszintén gratulálunk az elért eredményekhez, felkészítő edzőnknek, az AktívPont TRI SE edzőjének, Esküdt Rolandnak pedig köszönjük az áldozatos munkát!
Magyar kultúra napja
2017. január 20.
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz szövegének megírását. Ennek emlékére 1989 óta ünnepeljük a Magyar kultúra napját. Minden népnek van nemzeti himnusza, de ilyen, Istenhez szóló, védelmet kérő nem akad. Ezért is nevezzük Kölcsey Himnuszát a magyar nép imádságának. Idén az 5. b osztályosok idézték fel színvonalas műsorukkal a megírás körülményeit, irodalmunk, nyelvünk néhány kiemelkedő alakját műveiken keresztül. A műsor második felében a Kemenesmagasi Citerazenekar és Népdalkör tagjai adtak rövid betekintést magyar népdalkincsünk varázslatos világába. Utolsó dalként a Toldi és a János Vitéz első strófáit énekeltük el egy ősi magyar dallamra. Köszönjük a felkészítők, a gyermekek és a Kemenesmagasi Citerazenekar és Népdalkör bensőséges és meghitt, kultúránkat és hagyományainkat lélekben is tükröző műsorát.
Árpád-házi Szent Margitra emlékeztünk
2017. január 18.
Iskolánkban Árpád-házi Szent Margitra emlékeztünk január 18-án reggel. A negyedik A osztály szép műsorral idézte fel életének főbb eseményeit. Margit szelídségben, alázatban és szeretetben élte élete minden napját. Számára magától értetődő volt a szabályok szigorú betartása, a kemény önsanyargatás, a hősies kitartás. Életének alapszabálya egyszerűen így hangzott: Istent szeretni, magamat megvetni, senkit meg nem utálni, senkit meg nem ítélni. Margit nem élt hosszú életet, 28 éves korában halt meg a mai Margit-szigeten, majd 1943-ban avatták szentté, s azóta példaképe lett sok Jézust és hazáját szerető embernek. Váljon a mi példaképünkké is.
Karácsonyi ünnep
2016. december 21.
Karácsony van, Kisjézusom!
Téged ünnepelünk.
Hit, a béke s a szeretet
legyen mindig velünk!
Iskolánk karácsonyi műsorán hangzottak el ezek az ünnepváró gondolatok.
Nagyon egyszerű, nemes és nagyon igaz a kérés. Ennél nagyobb kincset nem is tudnánk gyűjteni magunknak. A négy ádventi hírnök hozta az üzenetet. A várakozás lassan véget ér, a megbocsátás egymásba kulcsolja az emberek kezét. Csodálatos versek és énekkarosaink meghitt dalai váltogatták egymást. Megelevenedett a Melyiket a kilenc közül története. Irodalmi színpadosaink vidám, humoros betlehemes játékkal emlékeztek a kétezer éves csodára. Mi lehet az, ami a pénznél is jobban boldogít? Nem más, mint a szeretet. Köszönjük a felkészítőknek és a gyermekeknek, hogy szebbé tették az ünnepvárást ezzel a bensőséges műsorral. Boldog, békés karácsonyi ünnepeket kívánunk iskolánk diákjainak, családjaiknak és valamennyi dolgozójának.
„Karácsony van. Az angyalok köztünk járnak.
De ne keress ám rajtuk hatalmas fehér szárnyat!
Az angyalok a ragyogó szemű, mosolygó emberek,
kiknek szívében lángol az őszinte, tiszta szeretet.” (Sárándi Szilvia: Karácsonyi angyalok)
Szent Miklós ünnepe
2016. december 6.
December 6-a minden gyermek számára várva várt ünnep. A Mikulás, a gyermekek barátja, csörgő diót, mogyorót rejteget a zsákja. Nem véletlen a zsák, hiszen Szent Miklós püspök, a legenda szerint Myra városában, apró zsákocskában dobott be pénzt az éhező lányos házhoz. Innen a zsák szimbolikája. Miklós sok más csodát is tett, és egész életében a szegények és elesettek védelmezője maradt.
Ezen tetteiről emlékeztek meg a másodikos gyermekek a Szent Miklós misében egy nagyszerű műsorral. Utána megérkezett az igazi Mikulás. Minden kisgyermek kapott tőle ajándékot, melyet nagy örömmel fogadott.
„Szent Miklós napján hozzád száll hő imánk
Kedves Miklós püspök, az égből tekints reánk.
Szent Miklós, jó püspök, gyermekek barátja,
Hozd el ajándékod, és segíts a jóságra. Ámen."
Szent Erzsébet műsor
2016. november 25.
A 4. b osztályosok időutazásra hívtak bennünket Szilvi néni vezetésével. Sárospatakról, Szent Erzsébet szülővárosából indult az emlékezés. Az itteni katolikus templom 2007-ben, a Szent Erzsébet jubileumi Szentévben megkapta a Sárospataki Bazilika elnevezést. Az sem véletlen, hogy az Erzsébet név jelentése: Isten házikója és Erzsébet magyar királylányt később szentté avatták.
Németországba vezetett az út, Wartburg várába, ahol nagyon várták a négy éves királylányt, a tíz éves Hermann herceg leendő hitvesét. Sajnos Hermann herceg is és Erzsébet édesanyja is váratlanul meghaltak. Erzsébet Jézusnál talált menedéket. Támasza Lajos herceg lett, későbbi férje és három gyermekük édesapja. Anyai szolgálata mellett sem feledkezett meg kedves szegényeiről. Minden szenvedőben és szűkölködőben Jézust látta meg és segítette. Árpád-házi Szent Erzsébet rózsacsodái az egész világon ismertek. A rózsa a keresztény ájtatosság, az engedelmes alázatosság és a könyörületesség jeleként is megmutatkozik. Férje halála után apja II. András hazahívta a hercegnőt, de nem tért haza gyermekei neveltetése és a rászorulók ápolása miatt. Belépett a ferences harmadrendbe. Halála után vagyonát szétosztották a szegények között. IX. Gergely pápa avatta szentté 1235-ben. Szent Erzsébet az irgalmasság, a lelki nemesség, a jótékonyság és a felebaráti szeretet jelképe volt Magyarországon, Európában és az egész világon. Nagyon köszönjük a 4. b–sek csodálatos műsorát. Szent Erzsébet legyen a példaképünk!
Ádventi koszorúkötés
2016. november 25.
November 25-én megtelt iskolánk szülőkkel, gyermekekkel, nagyszülőkkel, hogy együtt várjuk az ádventet, elkészítsük ádventi koszorúinkat. Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várako-zás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” ne-vezték ezt az időszakot. Zoltán atya mesélt a Jézussal való találkozás lehetősé-geiről életünk során. Osztályonként folytatódott a délután, ahova meghitt han-gulatot varázsoltak a pedagógusok és a szülők. Volt ahol sütemény és tea is ke-rült az asztalra, hogy vidámabban menjen a munka. A szülői munkaközösség és iskolánk ajándékaként sült gesztenye várta a családokat az udvaron, és lehetett meleg italt fogyasztani. Amikor a koszorúk elkészültek, mindenki az aulába vo-nult és Zoltán atya megáldotta az ádventi koszorúkat és a családokat. Utána kötetlen beszélgetésekben folytatódott az este. Mindenkinek kívánunk meghitt pillanatokat és szép karácsonyi várakozást.
„Gyertya ha ég,
hirdeti még,
szellem a fénye,
ébred a béke,
csak tovaszálltam,
ó, de beláttam,
nélküle nem lehet
élni se már,
mert ha parancsol
isteni száj,
úgyse haragszol,
elvonul innen
gyűlölet árja,
senki se várja,
így, ha karácsony
két keze átfon,
bölcs szeretetnek
csendjei lesznek
díszek a fádon.” Rozsnyói Ferenc: Advent
Egészségnevelési nap a Szent Benedek Katolikus Iskolában
2016. november 18.
November 18-án került megrendezésre iskolánkban az egészségnevelési nap. Forgószínpad szerűen vándoroltak a gyermekek a különböző helyszínek között. Egy mozgásos feladat váltott egy elméleti vagy rajzos foglakozást. Alsós tanulóink a fogápolás, tisztálkodás, egészséges életmód, kosárlabda rejtelmeiben mélyedtek el. Fogorvos, védőnő, szakedző segítette a pedagógusok munkáját. A felsős diákok a káros szenvedélyek, internet használat és annak veszélyei, egészséges életmód, egészséges ételek, italok, diabétesz és annak tünetei, segítségnyújtás terén kaptak nagyon hasznos ismereteket. A Népjóléti Szolgálat és a Támogató Szolgálat lelkes munkatársai, testnevelők és az iskola pedagógusai foglalkoztak a felsős gyermekekkel. Ezen a napon minden kisdiák hasznos és gyakorlatias ismeretekkel gazdagodott. Ezúton is köszönetet mondunk mindenkinek, aki ezt a tartalmas napot lehetővé tette iskolánk tanulói számára.
Szent Imre élete
2016. november 11.
Harmadik osztályosaink 2016. november 11-én emlékeztek meg magyar ifjúságunk védőszentjéről, Szent Imréről. A gyermekek nagyon színvonalas műsorral készültek, figyelmesen és komolyan mutatták be Szent Imre életét, amely segít nekünk észrevenni első szent királyunk gyermekének fő erényeit. Harmadikosaink arra is felhívták a figyelmet, miben követhetjük, mi mai fiatalok: testi-lelki tisztaságban, engedelmességben, szorgalmas tanulásban.
Kérjük Szent Imre közbenjárását, hogy sok magyar fiatalra lehessen büszke nemzete!
„Istenünk, ki Szent Imre herceget viruló ifjúságában magasztaltad föl szentjeid közé, kérünk add, hogy ő, aki egészen neked szentelhette magát, mindörökké segítsen minket színed előtt!”
Megemlékezés október 23-ról
2016. október 21.
„(…) Az ember szíve kivásik.
Egyik nyár, akár a másik.
Mindegy, hogy rég volt vagy nem- rég.
Lyukas és fagyos az emlék.” (Weöres Sándor)
A Celldömölki Berzsenyi Dániel Gimnázium tanulói és tanárai örvendeztették meg iskolánkat október 23-ára készített műsorukkal. Mi marad meg az ember emlékezetében 60 év múltán? Mire fognak emlékezni a fiatalok? Tudunk-e igazán ünnepelni? Ezekre a kérdésekre keresték a diákok a választ megemlékezésükben a 60. évfordulón. A mai ünnep jelkép és tanítás. Jelképe a hősiességnek, tanítás a nemzeti egységről. Az irodalom szárnyain repítettek végig időben és térben a párhuzamok és ellentétek, az áldott özvegyek, gyerekek, diákok, munkások, öregek és Budapest forradalmáig. Nagyon köszönjük a gimnazistáknak és felkészítőiknek a gondolatébresztő, tartalmas és színvonalas jubileumi műsort.
Szlovéniai kirándulás a Határtalanul program keretében hetedik osztályosainak részvételével
2016. október 6.
Iskolánk - sikeres pályázatának köszönhetően - az idei tanévben is részt vehetett a Határtalanul programon. A hetedikes diákokjaink három kísérő pedagógussal együtt indultak el október 6-án Magyarország egykori nyugati határvidékére, a mai Szlovéniába. Első állomáshelyünk az 5000 fős magyar közösséget magába foglaló Lendva volt. Innentől idegenvezető kísért végig bennünket a háromnapos kiránduláson. Az első helyszín nagy élményt jelentett a diákoknak, a lendvai két tannyelvű általános iskolában találkozhattak ott élő magyar diáktársaikkal. A két iskola képes vetítéssel mutatkozott be egymásnak, megismerve egymás kultúráját, szokásait, iskolai életét. Tanulóink kíváncsisággal és örömmel beszélgettek külföldön élő társaikkal. Belepillanthattak mindennapi életükbe, a felső tagozatosok épp egy projekthéten vettek részt. Lendva további szépségei voltak: a Bánffy-Esterházy várkastély, a Szentháromság kápolna, ahol Hadik Mihály üvegkoporsóját nézhették meg a gyerekek. A 300 éves múmia látványa nagy izgatottságot okozott körükben. A kápolna elől csodálatos látvány nyílt a Mura-völgyre. Kulturális élményt nyújtott a lendvai kultúrpalota, amelyet Makovecz Imre építész tervezett. Szállásunk a határ menti Hodoson volt, mesés erdei környezetben. A helyi polgármester fogadott minket, és a vendéglátásért is ő felelt. Nagy szeretettel, bőséges vacsorával és reggelivel láttak el bennünket. Az ifjúsági szállón nagyon jó hangulatban teltek az esték, az osztály még jobban összekovácsolódott a közösségi programok eredményeként. A második napon átlépve a határon az őrségi Magyarszombatfán fazekasmesterséggel ismerkedhettünk, kipróbálva a korongozást. Művészettörténeti érdekesség volt a nagytótlaki 13. századi Szent Miklós körtemplom, amelynek freskói a templomos lovagok korát idézte. Egyedi élményben lehetett részünk Muraszigeten, ahol egy működő úszó malmot nézhettünk meg, illetve egy kompon kelhettünk át a nagy sodrású folyón. Még ezen a napon megtekinthettük a Zichy várat, és a Szent László templomot. Az utolsó nap szintén a kézművesség jegyében kezdődött. A diákok Dobronakon a hetési motívumok festését tanulhatták meg a helyi képzőművészektől, illetve csuhé bábukat készíthettek. Majd egy csodálatos egzotikus élményben részesültek, amikor megtekinthették a helység csodálatos Trópusi kertjét és Orchideafarmját. A gyerekek csodaszép virágokat vásároltak, hogy hazatéréskor meglepjék édesanyjukat. Utolsó állomásként egy erdei kirándulás várt még ránk. A Szent Vid-forráshoz és a Bakónaki-tóhoz vezetett az útunk, ahol a napsütéses őszi időben az erdő tiszta levegőjében felüdülve zárhattuk háromnapos határon túli utazásunkat.
Élményekkel gazdagodva, az egykori Magyarország csodás helyeit megismerve tértünk haza, örömmel és hálával a szívünkben, hogy együtt tölthettük ezt a pár napot, mialatt rengeteg új ismeretre tettünk szert.
Megemlékezés az aradi vértanúkról
2016. október 5.
Október 5-én ünnepeltük iskolánkban az aradi vértanúk napját. A 7. osztályosok igazán átérezték az általuk megformált tábornokok életét, sorsát. Iskolánk tanulói néma csendben figyelték a műsort. Éreztük, hogy összetartozunk. A híd áll a múlt és a jelen között. Emberi nagyságot, példát kaptunk a jövőnek. Köszönjük a 7. osztályosok kiemelkedően szép műsorát, melyet az énekkar gyönyörű énekei színesítettek.
Szent Gellért ünnepe Bakonybélben
2016. szeptember 24.
Szeptember 24-én, Szent Gellért napján fölkerekedtünk, hogy egy szép bencés kegyhelyen, Bakonybélben ünnepeljük a katolikus iskolák védőszentjét. Egy busznyi ember gyülekezett reggel, hogy ezen a szép őszi napon egy kirándulással egybekötött zarándoklatot tegyen a Bakonyban. Szülők, pedagógusok és gyerekek vettek részt a túrán, amely a bencés monostor megtekintésével kezdődött. Megláthattuk, hogyan élnek a szerzetesek, munkával és imádsággal töltve napjaikat. Aztán bejárhattuk az arborétumot, ahol sok érdekes növényt honosítottak meg a bencések. A gyerekek szívesen kóstolták meg a som növényt, amivel eddig még nem találkoztak. Ezután szentmisén vettünk részt, majd ebéd után egy közös hegyi túrára indultunk. Megálltunk a Szentkút-kápolnánál, ahol Attila bácsi mesélt a kegyhely történetéről. Majd következett az erdei séta, vadregényes útjával. Néha elbizonytalanodtunk, kikötünk-e valahol, de aztán néhány óra után visszaértünk a faluba, úti célunkhoz. A csodálatos őszi időben a családok boldogan nyugtázták, milyen jó, ha kimozdulunk a mindennapokból, és időt áldozunk arra, hogy együtt szerezzünk új élményeket.
Megkezdődött a tanév
2016. augusztus 31.
Augusztus 31-én közel 300 diák, szülők, rokonok, pedagógusok népesítették be iskolánk udvarát a tanévnyitó ünnepélyen. Ebben az évben 42 elsős kisdiák várta remegő lábakkal és nagy izgalommal, hogy elkezdődjön a tanév. Gyönyörű versekkel készültek a legkisebbek a tanévnyitóra. Igazgató úr örömmel számolt be az új iskolaépület alapkőletételéről. Már év közben átköltözhetnek osztályok az új épületbe és ezzel a párhuzamos osztályok elindulása tovább folytatódhat, megoldódnak tantermi gondjaink. Az év kiemelt feladata az illem és viselkedéskultúra fejlesztése lesz. Rác Dénes evangélikus lelkész is nagy szeretettel köszöntötte az egybegyűlteket. Pál apostol Korintusiakhoz írt leveléből vett mondattal - „Minden dolgotok szeretetben menjen végbe!” - adott bíztatást és áldásos, sikeres tanévet kívánt gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak egyaránt. A szülői munkaközösség nevében Garas Krisztina gratulált Kerekes Gábornak, iskolánk igazgató helyettesének az év végén püspök úrtól kiváló szakmai munkájáért kapott Szent Gellért-díj ezüst fokozatához, Nagyné Horváth Edit tanítónak a Celldömölk Városért Érdemérem Kitüntetéshez, megköszönve fáradhatatlan munkájukat. Czupor Attila igazgató úr nyugdíjba vonulása alkalmából virággal köszönte meg Csupor Miklósné Marica néninek áldozatos és lelkiismeretes munkáját és megnyitotta a 2016-17-es tanévet.
Flóderer Károly: Évnyitó
Újra itt az őszi szél,
gyermek ettől mit remél?
Sok jó barát visszatér,
kezdődhet a suliév.
Megtelik az iskola,
sok kis ember jár oda.
Emlék már a szálloda,
Balaton s az uszoda.
Szózat szól, s a Himnusz száll
az iskola udvarán.
Hidd el nekem, itt is jó,
kezdődjék az évnyitó.
A Szent Benedek Katolikus Általános Iskola új iskolaépületének alapkőletétele
2016. augusztus 23.
2016. augusztus 23-án történelmi jelentőségű pillanatoknak voltunk részesei. Délelőtt 10 órakor a Koptik Odó utcai épület építési területén Császár István egyházmegyei kormányzó, Ágh Péter országgyűlési képviselő, Czupor Attila igazgató úr, Fehér László polgármester úr ünnepélyes keretek között elhelyezték az aláírt oklevelet egy gravírozott kapszulában, és letették az új iskola alapkövét. Megnyitó gondolataival Czupor Attila igazgató úr köszöntötte a vendégeket, megköszönte a tervező és építők munkáját és örömmel várja a gyermekeket, családokat az új épületbe is. Ünnepi beszédében Varga Dezső projektiroda-vezető ismertette a projekt körülményeit, és hangsúlyozta az új iskolaépület szükségességét és fontosságát. Császár István egyházmegyei kormányzó Isten áldását kérte az iskolára, az itt tanuló gyermekekre, családjaikra, majd Kirner Zoltán atyával megáldották az alapkövet. Fehér László polgármester úr örömét fejezte ki, hogy új iskola épül, ezáltal is gazdagodik és fejlődik a város. Ágh Péter országgyűlési képviselő úr Don Bosco gondolatát idézte „Adj nekem lelkeket uram!”, hogy megteljen új iskolánk élettel, benépesedjen kisdiákokkal és biztosította támogatásáról az iskola vezetését, majd jó munkát kívánt gyermekeknek, tanároknak egyaránt. Sarlós Amina 6.b osztályos tanuló csodálatosan szavalta el Wass Albert: Üzenet haza című versének részletét. Az alapkőletétel alatt A Szent Benedek Katolikus Általános Iskola pedagógusai énekelték A világnak Krisztus kell és az Áldalak jó uram című dalokat. Az alapkőletétel a Himnusszal és a Boldogasszony anyánkkal ért véget. Kívánjuk, hogy az ünnepi beszédek szép gondolatai beteljesedjenek, Isten áldása kísérje az új iskolát, a benne tanuló gyermekeket, családjaikat és a pedagógusokat egyaránt.
Nagyné Horváth Edit kitüntetése
2016. augusztus 20.
Nagyné Horváth Edit 32 éve dolgozik a pedagógus pályán, 2003 óta tanít iskolánkban. A tizenkét év alatt magas szaktudású, rendkívül jó pedagógiai érzékkel rendelkező, gyermekszerető tanítónak ismertük meg. Színvonalas oktató tevékenységével magasra teszi a mércét tanítványai előtt, de segítő, bátorító nevelésével mindent megtesz, hogy a diákok az elvárásoknak eleget tudjanak tenni, és kihozzák magukból a legtöbbet. Változatos óráival, módszertani gazdagságával hamar megszeretteti a tanulást az egész kicsikkel is. Az órákon kívül rengeteg időt tölt a gyerekek között, számos szabadidős elfoglaltságot szervez számukra, örömmel van tanítványai körében. A kötelező tanulmányi kirándulások mellett többször megy velük túrázni, közösségi összejövetelekre hívja a gyerekeket és családjaikat.
Komolyan veszi hivatását, keresztény pedagógusként aktív tagja az egyházközségnek: részt vesz a Mária-búcsúk rendezésében, a kiscelli kórus tagja, a Mária Rádió önkéntese. Hitéletével példát ad diákjainak. Bármilyen feladatra szívesen mond igent. Szent Benedek-es évei alatt végezte el a Hittudományi Főiskolát, megszerezve a hittanári szakot, és ezt a tudását a mindennapi nevelésébe beépíti.
Oktató tevékenységében nyitott az újításokra, az elmúlt tanévben például Polgár Judit Sakkpalota című módszerét felhasználta a tanításba. Szívesen és rendszeresen alkalmazza a kooperatív tanítási módszereket, differenciálva mélyíti el az ismereteket a gyermekek igényeinek megfelelően. Hangsúlyt fektet a tehetségek külön gondozására, ugyanakkor sok időt szán a lassabban haladók felzárkóztatására is.
Nevelési elveit a határozottsággal párosuló kedvesség jellemzi. A gyermekeket ráneveli a tiszteletre és az iskolai rendszabályok betartására. De kedvességével, figyelmességével észreveszi a diákok egyéni szükségleteit is. Figyel problémáikra, igyekszik orvosolni bajaikat, segít a családoknak az iskolakezdéssel járó nehézségek megoldásában. Mire diákjai negyedik osztályosok lesznek, felkészíti őket a későbbi követelményrendszerre, így a gyerekek könnyen veszik az átlépést az alsóból a felső tagozatba.
Osztályfőnöki feladatai közül talán legfontosabbnak tartja a közösségépítést, nemcsak a diákok körében, hanem családjaikkal is. Példaértékűek a szülők és gyerekek számára szervezett szabadidős programjai: kalandparkba, szalonnasütésre, számháborúba, Ság hegyi, kőszegi kirándulásra viszi tanítványait. Ezen események által erősödik az osztályközösség, mellette pedig a szülők is jobban kötődnek az iskolához.
Nagyné Horváth Editet kiemelkedő pedagógiai munkájáért az augusztus 20-i városi ünnepség alkalmával Celldömölk Városért Érdemérem kitüntetésben részesült.
Rajztábor
2016. július 11.
A 2016-os tanévben képzőművészeti táborunkat Kőszegen tartottuk meg, július 11-től 15-ig.
A programot a Szombathelyi Képtárban kezdtük meg, ahol múzeumpedagógus segítségével a gyerekek ízelítőt kaptak a Képtár gazdag gyűjteményéből. A tárlatvezetés után, foglalkozás keretében, régi római pénzérmét festhettek Szent Márton korából. A kőszegi szálláshelyre érve Jutka néni nagy szeretettel köszöntött bennünket és a gyerekek rövid idő alatt belakták az épületet. A hét sok meglepetést tartogatott a táborozóknak. Az alkotómunka során többfajta témát feldolgozva különböző technikákat alkalmazva dolgozhattak. Emellett változatos szabadtéri programokkal is készültünk. Túráztunk a Hét-forráshoz, a városban megnéztük a Marcipán Múzeumot, akadályversenyt szerveztünk vidám, ügyességet igénylő feladatokkal. Felkerestük a lukácsházai Biotájházat is, ahol langallót sütöttek és ettek a gyerekek, emellett a régi paraszti élet sajátosságaival ismerkedtek meg Bolfán Csaba vezetésével. A tábor zárásaként a bükki játszóházban tombolhattak a kisebbek, bowlingozhattak a nagyobbak.
Az öt nap gyorsan eltelt és a diákok, pedagógusok egyaránt fáradtan, de élményekkel gazdagon tértek haza Celldömölkre.
Nyelvi tábor - Rauris
2016. július 3.
2016.július 3-tól 7-ig az ausztriai Rauris térségében táboroztunk 48 diákkal. Szálláshelyünk, a Hotel Sonnhof, egy gyönyörű nemzeti park, a Hohe Tauern területén található, így nem csak az utazás során, hanem egész ott tartózkodásunk alatt páratlan látvány tárult elénk.
1. nap: meglátogattuk WERFEN várát. Ausztria egyik legszebb és legnagyobb épségben maradt középkori várában a gyerekek megnézhették a 900 éves erődítmény védelmi rendszerét, fegyverraktárát, valamint a solymászbemutató élményeivel gazdagodhattak.
2. nap: helyi vezetőnk irányításával túrát szerveztünk RAURIS környékén. Megtekintettük az egyedülálló őslápot. Hegymászás közben fizikai erőnlétünket fejlesztettük, az alpesi legelők szépségét, a jéghideg patak vízét, a természet gazdagságát csodálhattuk. Délután pedig fürdőzni mentünk a gyerekekkel, ahol a vízi csúszdázás és élményhullámok nyújtottak felejthetetlen élményeket.
3. nap: az aranymosás technikájával ismerkedtünk meg újabb túrázásunk során. Még oklevelet is kaptunk e páratlan élményről. Utazhattunk felvonóval, a lelkesebb, edzettebb gyerekek újabb alpesi csúcsokat hódíthattak meg.
4. nap: A Kitzlochklamm-szurdok gyönyörű látványát örökítettük meg. Kirándulásunkat ZELL-AM-ZEE csodálatos városával folytattuk. A gyerekek szívesen nézelődtek a sétálóutcában, megcsodálták a zenélő szökőkutat a tó partján.
5. nap: SALZBURG városa volt a célkitűzés. Itt a hellbrunni kastély vízi játékait élvezhettük. Látogatást tettünk az állatkertbe, ahol számtalan hazai és egzotikus állatot láthattunk természetes életkörülményeik között. Megtekintettük a salzburgi katedrálist ahol éppen híres koncertekre készültek. A salzburgi vár interaktív lehetőségeit csodáltuk meg, majd folytattuk utunkat hazafelé.
Mindannyian nagyon jól éreztük magunkat a kiránduláson. A gyerekek kérésére inkább a programok, a túrázás, a látványosság került előtérbe. A német és az angol nyelv gyakorlására is volt lehetőség például az önálló vásárlások, a mini golfozás, néhány kvíz és játék alkalmával, a helyi reklámok, prospektusok, folyóiratok olvasása során, a várakban, kastélyokban az idegenvezetés által. Reméljük, jövő nyáron is hasonlóan gazdag élményekről számolhatunk be.
A Rauris csoport tagjai és vezetői
Berecz Skolasztika emléktúra
2016. június 27.
Nagy örömmel olvastam tavasszal a felhívást, hogy a Berecz Erzsébet pályázat résztvevőinek a nyáron lehetősége nyílik a Skolasztika életébe bepillantást nyerni. Nem volt kérdés számomra, hogy részt szeretnék venni ezen a nagyszerű emléktúrán, amit a pályázat kiírója, Pipics Csaba szervezett. „A csillag hívott s éreztem, hogy mennem kell”- mondta anno Berecz Bözsike, s most én is így éreztem. Izgalommal, kíváncsisággal telt az a pár hónap a tábor kezdetéig, ám egyszer mégiscsak eljött a várva várt nap. Június 27-én a celldömölki kápolna mellett gyülekeztünk, ahol minden részvevő egy pólót, és egy sapkát kapott az emléktúra logójával ellátva, majd Skolasztika emléktáblájánál koszorúval tisztelegtünk a helyi Kegytemplomban. Jókedvűen, izgalommal telve indultunk Pannonhalmára, ahogy Berecz Erzsi is tette annak idején. Pannonhalmán meglátogattunk egy Ásványvíz palackozó gyárat, ahol mi magunk is kipróbálhattuk a palack feltöltésének tudományát. Ezután az Apátságba látogattunk el, ahol játékos feladatokkal vártak minket. Végezetül a Boldog Mór kilátóba mentünk, majd hosszú buszos utazás következett. A nagyszerűen felszerelt buszon hamar elment az idő, beszélgettünk, filmet néztünk, majd kora este megérkeztünk Tiszaalpárra. Kíváncsian vettük birtokba a szállásunk, ami nagy meglepetésünkre nagyon szép volt, és a fogadtatás is rendkívül kedves volt. Rövid imádság után, megvacsoráztunk, majd fürdés után beszélgettünk, kártyáztunk. Már az első este nagyon vidám, családias volt a hangulat. Másnap reggel a Skolasztika sírjának megkoszorúzásával kezdtük a napot, majd a reggeli után egy hosszú túrára indultunk. Kísérőnk Gergely Gellért bencés szerzetes volt, az ő segítségével bejártuk azt az utat, amit Berecz Erzsébet is egykor. Közel 12km gyalogoltunk, de jó hangulatban, élményekkel, tudással gazdagodva tértünk este vissza a kolostorba. Az este ismét nagyon jól sikerült, sokat játszottunk, nevettünk. A harmadik nap Ópusztaszeri Nemzeti történelmi emlékparkba kirándult a celldömölki csapat. Hihetetlen élmény volt számomra, és véleményem szerint mindegyikünk számára a Feszty körkép. A festmények, a hangulatos zene, az ismertető teljesen elvarázsolt minket. Ezután a Nomád parkba próbálhattuk ki az íjászatot, és egy Jurta felszereltségét is megtekinthettük. Aznap előbb visszaértünk a szállásra, így bőven volt időnk focizni, kártyázni, de volt, aki a konyhában mutatta meg szakácstudományát. Az emléktúra negyedik napján a cserkeszőlői fürdő volt a cél. Őszintém bevallom, ezt a napot vártam a legjobban. Hála Isten az idő is kedvezett nekünk, és a strand is nagyon tetszett mindenkinek. Sokat fürödtünk, csúszdáztunk és „lovagoltunk a hullámokon” is. Az utolsó vacsoránál köszönetet mondtunk ennek a csodás túra szervezőinek, Pipics Csabának, és Tündi néninek a lehetőségért, hogy eljuthattunk ide, közelebbről megismerhettük a Skolasztika életét, valamint rengeteg szép pillanattal, élménnyel lehettünk gazdagabbak. Az utolsó nap reggelén szomorúan vettünk búcsút a kolostortól, a mindig mosolygó, segítőkész nővérektől, szomorúan vettünk búcsút Tiszaalpártól. Hazafele úton sok kedves emlékkel megpakolva, de már a hazaiak után sóvárogva gyorsan eltelt az idő. Veszprémnél még megálltunk egy kicsit, egy utolsó közös program erejéig, majd célegyenesbe értünk, és röpke 1 óra múlva már Celldömölkön is voltunk. Azóta már eltelt egy kis idő, de nem múlik el úgy nap, hogy ne gondolnék a Tiszaalpáron eltöltött napokra. Szeretettel gondolok vissza társaimra, kísérőimre, a vidám, kacagással teli estékre. Szeretettel gondolok Berecz Erzsikére, és örülök, hogy még közelebbről megismerhettem őt, és munkásságát. Szeretettel és hálával gondolok a nővérekre, Csabára, és Tündi nénire, akik számunkra ezt a lehetőséget, ezt a nagyszerű élményt lehetővé tették!
Sarlós Napsugár