2025. május 1. csütörtök 6:20:01 - Névnap: Fülöp, Jakab
magyar deutsch

Házirend

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 40. § (7) bekezdése intézményesíti az iskolai házirendet, s határozza meg tartalmát.

Az iskolai közösség életét a házirend szabályozza. Célja: olyan normákat jelöljön ki, amelyek biztosítják, hogy közösségünk minden tagja gyarapodjon Isten- és emberszeretetben. A házirend előírásai iskolán kívüli életünkben is vonatkoznak ránk: ilyenkor is szem előtt tartjuk, hogy egy keresztény közösséghez tartozunk, és felelősek vagyunk intézményünk jó hírnevéért.


TARTALOMJEGYZÉK

I. BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK
II. A TANULÓK FELVÉTELE, A TANULÓI JOGVISZONY KELETKEZÉSE ÉS MEGSZŰNÉSE
III. A TANULÓK JOGAI
IV. A TANULÓK KÖTELEZETTSÉGEI
V. AZ ISKOLA MUNKARENDJE
VI. A HÁZIRENDDEL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK
VII. BELSŐ HÁZIREND
VIII. ZÁRÓ RENDELKEZÉS

I. BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK

Az intézmény adatai:

  • neve: Szent Benedek Katolikus Általános Iskola
  • székhelye: 9500 Celldömölk, József A. u. 1.
  • fenntartó neve: Szombathelyi Egyházmegye 9700 Szombathely, Berzsenyi D. tér 3.

Ezen házirend:

  • a Közoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXXIX. törvény,
  • a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet,
  • az intézmény Pedagógiai Programja,
  • továbbá az intézmény Szervezeti és Működési Szabályzatának rendelkezései alapján készült.

A Szent Benedek Katolikus Általános Iskola házirendjének célja, hogy biztosítsa diákjai és az itt tanító pedagógusok eredményes és zavartalan munkájának feltételeit.

Az iskola házirendje állapítja meg, hogy tanulóink a jogszabályokban meghatározott tanulói jogokat és kötelezettségeket milyen módon tudják gyakorolni, valamint megállapítja az iskolai munkarendet, a tanórai és tanórán kívüli foglalkozások rendjét, az iskola helyiségei, berendezési tárgyai, eszközei és az iskolához tartozó területek használatának rendjét.

A házirend szabályai - mint a törvény felhatalmazásán alapuló iskolai belső jogi normák - kötelezőek az intézménnyel jogviszonyban álló minden személyre, tanulóra, pedagógusra és más alkalmazottra egyaránt.

A házirend az iskola belső életét szabályozza, tehát hatályos az iskola teljes területén, az iskola által szervezett foglalkozásokon és a pedagógiai programban meghatározott iskolán kívüli rendezvényeken.

A házirend megsértése esetén számonkérésnek, fegyelmi eljárás lefolytatásának van helye, melynek részletes szabályait jelen házirend és a jogszabályok tartalmazzák.

II. A tanulók felvétele, a tanulói jogviszony keletkezése és megszűnése


A beiskolázást az igazgató a fenntartóval egyeztetve végzi. Beiskolázásunkat nem köti körzethatár. A tanulók felvételéről az igazgató dönt.

Az elutasító döntés ellen az iskolafenntartónál lehet fellebbezni. A fellebbezést az iskola igazgatójához kell benyújtani - az elutasítás kézhezvétele utáni 8 napon belül. A felvétel alapvető szempontja, hogy a szülő és gyermeke elfogadják az intézmény pedagógiai programját, és eltökéltek legyenek annak megvalósítására. A második évfolyamtól felfelé a felvételnél tanulmányi szempontok is érvényesíthetők. Plébánosi (lelkészi) ajánlás kérhető.

A felvétel rendje

Az általános követelményeket kiegészítő szempontok az 1. évfolyamon: iskolaérettség írásos igazolása; idősebb testvér már az iskola tanulója; egyházközösséghez tartozás. A felvételt a Városi Polgármesteri Hivatal által meghirdetett módon és időben kell kérni iskolánkban - a szülő és gyermek együttes megjelenésével.

Átvétel más intézményből

A tanuló felvételéről az igazgató az ügyben érdekelt osztályfőnök véleményének ismeretében dönt. A felvételnél a hitoktatásban való részvételt, hitéletet mérlegeljük.

A tanulói jogviszony megszűnése

A tanulói jogviszony megszűnéséről a közoktatási törvény 75.§-a rendelkezik.

III. A tanulók jogai

A tanulói jogokat a Ktv. 10-11. § foglalja össze. Természetesen a tanulói jogokat a Ktv. nem kódexszerűen tartalmazza, azaz a tanulóra érvényesek és alkalmazandók mindazok a jogok és kötelezettségek, amelyek az emberre, az állampolgárra, a gyermekre stb. vonatkozó különböző jogszabályok alanyi hatályának megfelelően vonatkoznak.

A jogok és kötelességek, a házirend szabályainak betartása a tanulóra az iskolába történő beiratást követő első tanítási naptól mindaddig vonatkoznak, míg tanulmányait az iskolánkban be nem fejezi.

Az iskolába történő beiratkozás után a diákok a Közoktatási törvény 11.§ (1) bekezdése a)-d) pontjaiban meghatározott jogokat csak az iskolai tanév megkezdésétől (tanévnyitó) gyakorolhatják.


A tanulónak joga, hogy:

  • az intézményben biztonságosan és egészséges környezetben neveljék és oktassák
  • a tanulmányi időben megfelelő pihenőidőt biztosítsanak számára
  • a szabadidőt hasznosan töltse el
  • napi rendszeres testmozgást végezzen
  • személyiségét, emberi méltóságát tiszteletben tartsák
  • védelmet biztosítsanak számára fizikai és lelki erőszakkal szemben
  • személyiségi jogait csak olyan mértékben gyakorolhatja, hogy azokkal nem veszélyeztetheti társai, az intézmény alkalmazottainak testi épségét, s nem okozhat anyagi kárt
  • képességeinek és tehetségének megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön
  • részt vegyen tehetségének megfelelő tehetséggondozásban és felzárkóztatásban
  • válasszon a választható tantárgyak foglalkozások közül
  • részt vehessen az iskola által szervezett tanórán kívüli foglalkozásokon, és az intézmény keresztény szellemiségének megfelelő iskolán kívüli tevékenységben
  • az iskola eszközeit, létesítményeit használja
  • napközi ellátásban részesüljön
  • igénybe vehesse az étkezési lehetőségeket
  • a kedvezményesen biztosított étkezést rendszeresen igénybe vegye. Hanyagság miatt a kedvezmény két héten belül elévül
  • a családja anyagi helyzetétől függően a szülő kérelmére kedvezményes étkezést, tanszerellátást kapjon
  • az iskolaorvos által végzett vizsgálatokon részt vegyen, az előírt védőoltásokat megkapja
  • sérelmének orvoslásáért az iskola vezetőségéhez fordulhat

A tantárgyválasztással összefüggő eljárás

Az iskola igazgatója minden elsős tanuló beiratkozása előtt tájékoztatja az érdeklődő szülőket a helyi tantervekről, mely tartalmazza a tantárgyakat és azok óraszámait.

A tanulók - a tantervi anyagon túlmenően - érdeklődésük, képességeik alapján, különböző szakkörökön, korrepetálásokon, sportkörökön vehetnek részt, melyekre az előző tanév májusában, írásban kell jelentkezni. A foglalkozásokról az osztályfőnökök, szaktanárok adnak tájékoztatást.

A jelentkezés után köteles minden diák a tanév végéig részt venni az általa választott foglalkozásokon.

A napközis foglalkozásra történő felvétel

A szülők igénye alapján biztosítjuk diákjaink számára a napközi otthonba való felvételt. Felvételre az előző tanév májusában, írásban kell jelentkezni. Az első osztályosok jelentkezése a beiratkozáskor történik.

Az osztályfőnök szorgalmazhatja a tanulószoba évközi igénybevételét hosszabb hiányzást követően, valamint akkor, ha gyermekvédelmi szempontok vagy tanulmányi eredmények ezt indokolják.

A szülők a napközis felvételt év közben is kérhetik. A kérelmet írásban kell benyújtani az iskola igazgatójának.

A szociális támogatás megállapításának és felosztásának rendje

Osztályfőnök és a ifjúságvédelmi felelős feladata a szülők felvilágosítása a szociális juttatásokról. Ennek fórumai a szülői értekezletek, fogadóórák, családlátogatások.

A feltáró munka után az iskola jogosult javaslatot tenni a rendszeres és esetenkénti támogatásra.

Ingyenes vagy kedvezményes étkezés, tanszerellátás eljárásrendje

Az alanyi jogon járó tankönyv és étkezési támogatást az erről szóló törvényben meghatározott igazolások bemutatásával biztosítjuk. Akik az alanyi jogon járó juttatásokban nem részesülhetek, azoknak rászorultsági alapon az osztályfőnökök ill. az ifjúságvédelmi javaslatára az iskola vezetősége támogatást nyújthat.

Étkezési térítési díjak befizetésének és visszatérítésének rendje

Iskolánkban - a szorgalmi időszakban - mindennapos étkezésben részesülhetnek a diákok.

Az étkezési díjakat a gazdasági irodában kell befizetni az igazgató által jóváhagyott napokon.

Különleges gondozáshoz való jog

Az iskola tájékoztatja a szülőket a mindenkori gyermekvédelmi törvény, és a helyi önkormányzat rendeletei által meghatározott ellátásokról, intézkedésekről (gyermekvédelmi intézkedés, étkezési támogatások, segélyek, pénzbeli és természetbeni juttatások).

Eredményesebb és sikeresebb tanulás érdekében a szülők beleegyezésével, a diákok iskolán kívüli egyéni foglalkozásokon és vizsgálatokon vehetnek részt. A beutalókat az iskola részéről az osztályfőnökök a ifjúságvédelmi felelőssel egyeztetve töltik ki, s juttatják el a szülők részére, akik ezután felveszik a kapcsolatot az illetékes intézménnyel (pl.: Nevelési Tanácsadó, stb.)

Érdekképviselet az iskolában

Sérelem esetén az iskola tanulója az osztályfőnöktől, illetve az iskola vezetőjétől kérhet jogorvoslatot. A diákok észrevételeiket megtehetik egyénileg vagy kollektíven, nyilvánosan vagy bizalmi alapon.

A tanulók véleménynyilvánításának, a tanulók rendszeres tájékoztatásának rendje, formája

Minden tanuló az emberi méltóság tiszteletben tartásával szabadon véleményt nyilváníthat minden kérdésről, az iskola működéséről, az őt nevelő és oktató pedagógusok munkájáról. Tájékoztatást kaphat az őt és tanulmányait érintő kérdésekről, e körben javaslatot tehet, kérdést intézhet az iskola vezetőihez, pedagógusaihoz, s arra legkésőbb a megkereséstől számított 15 napon belül érdemi választ kell kapnia.

Az iskola mindennapi életével, munkájával kapcsolatban az igazgató az iskolarádión, illetve körlevélben tájékoztatja a diákokat

A diákok az őket érintő összes kérdésben (tanulói házirend, éves munkaterv, étkezési és szociális kedvezmények, tanórai és tanórán kívüli foglalkozások, szabadidő hasznos eltöltésével kapcsolatos programok, fogadó órák, stb.) rendszeres ismertetést kaphatnak az osztályfőnököktől vagy az illetékes szaktanártól. Ezenfelül évente legalább egy alkalommal diákfórumon tehetik fel kérdéseiket ill. mondhatják véleményüket a diákok.

IV. A TANULÓK KÖTELEZETTSÉGEI

A tanulónak kötelessége, hogy:

  • az eszközök használatánál a szabályzat előírásainak érvényesítésével saját és társai testi épségét, egészségét megóvja, a tanárai által ismertetett baleseti és tűzvédelmi előírásokat megtartsa, ha balesetet észlel haladéktalanul jelentse
  • szabadidejének eltöltési módját iskolánk szellemiségének megfelelően válassza meg, viselkedésével, kultúrált magatartásával öregbítse iskolánk jó hírnevét
  • részt vegyen a napi rendszeres testmozgásban, a friss levegőn tartózkodva fejlessze ügyességét, egészségét karbantartsa; Tilos minden egészségre ártalmas szer használata, fogyasztása (alkohol, cigaretta kábítószer stb.)
  • az iskola tanáraival, alkalmazottaival, tanulótársaival szemben iskolán belül és azon kívül is tisztelettudóan viselkedjen, emberi méltóságukat és jogaikat ne sértse
  • társaival szemben semmiféle erőszakot ne alkalmazzon, senkit erre ne is biztasson
  • a társaival szembeni viselkedését a baráti jóindulat jellemezze
  • az iskola vezetői, tanárai, alkalmazottai emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa, a felnőttekkel szemben legyen udvarias, előzékeny; véleménynyilvánítás csak a kultúrált magatartás keretein belül engedhető meg
  • a tanórára pontosan felkészüljön, a házi feladatot elkészítse, a megtanulandó anyagot elsajátítsa.
  • az órai munkába igyekezzen képességeinek megfelelően aktívan bekapcsolódni, mondanivalóját kézfeltartással jelezze, közbeszólással és kiabálással ne zavarja az órát; Tilos a súgás és a meg nem engedett segédeszközök használata írásbeli munkáit igyekezzen a tőle telhető legesztétikusabb külalakkal elvégezni
  • a könyveket, füzeteket a tanár utasításainak megfelelően használja
  • a korrepetáláson, felzárkóztatáson részt vegyen, ha a tanár ennek szükségét látja
  • a tanév elején választott szakkörre rendszeresen eljárjon, arra a legjobb tudása szerint felkészüljön és a tudása legjavát nyújtsa
  • a szaktanár rendelkezéseinek megfelelően tanulmány versenyeken induljon
  • a tanítási órákról, korrepetálásról és szakkörökről való távolmaradást igazolja
  • a választott foglalkozásokon rendszeresen részt vegyen
  • a vallásoktatásban részt vegyen
  • az iskola létesítményeit, helyiségeit, eszközeit rendeltetésszerűen használja, óvja azok épségét. Ha anyagi kárt okoz kötelessége megtéríteni. Ha rongálás a tudomására jut, jelentenie kell a felügyeletet ellátó pedagógusnak vagy más alkalmazottnak
  • a napközi ellátás igénybevételekor a tanulási időt hasznosan töltse ki, napirendjét betartsa
  • a könyvtárból kölcsönzött könyvek állagát megóvja, év végén hiánytalanul, épségben visszaadja
  • az iskolaorvos által végzett vizsgálatokat, védőoltásokat mulasztás esetén pótolja

Mulasztás

A mulasztásokat a megfelelő rovatban a szülő akkor igazolja, amikor a tanuló először jön iskolába. Betegség esetén az orvosi igazolást, fertőző betegség esetén külön igazolást is be kell mutatni, hogy a gyermek közösségbe léphet.

A szülők az előre nem látott mulasztásokat és indoklását (betegség, családi okok stb.) a hiányzás első napján jelentsék az iskolában. Az étkezés lemondását a gazdasági irodában kell kérni.

Egyéb indokolt esetben előre kell írásban engedélyt kérni a távolmaradásra, 3 napra az osztályfőnöktől, több napra vagy hosszabb időre az igazgatótól írásban és legalább 3 nappal a hiányzás megkezdése előtt.

Távol maradni csak az engedély megszerzése után lehet. A távolmaradás után az tájékoztató megfelelő rovatában a szülő igazolja a hiányzást. Igazolatlannak tekintendő, ha a bejelentés elmarad, vagy a tanuló engedély nélkül mulasztott. Vitás esetekben az igazgató dönt. Tanórán kívüli iskolai foglalkozásokról való elmaradást is igazolni kell. Ha a tanuló iskolai foglalkozásról elkésik, az osztályfőnök írásban értesíti a szülőket és szükség esetén igazolásukat kéri. Az igazolatlan óramulasztás fegyelmi büntetéssel jár. Tanköteles korú igazolatlan mulasztása esetén, ha felmerül a tankötelezettség elmulasztása, az igazgató értesíti az illetékes önkormányzat jegyzőjét. A szülő egy tanévben csak 3 napot igazolhat.

Késés

A későn érkező tanulók 10 percet meghaladó késése 1 óra igazolatlan mulasztásnak számít.

Jutalmazás

Az iskola a kiemelkedő tanulmányi munkát szaktárgyi, illetve tantestületi dicsérettel jutalmazza. Ezek az osztálykönyvbe, anyakönyvbe és a bizonyítványba bevezetésre kerülnek.

A diákok plusz feladataik sikeres teljesítéséért szaktanári, osztályfőnöki vagy igazgatói dicséretben részesíthetőek. Ez az ellenőrzőbe és az osztálykönyvbe kerül bejegyzésre, és a havi illetve év végi magatartás vagy szorgalomjegyben is meg kell, látszanak.

Kiemelkedő, tanórán felüli tanulmányi, vagy más jellegű, az iskola hírét öregbítő teljesítményért, versenyen elért eredményért a tanulók könyv-, vagy más tárgyjutalomban részesülhetnek, amelyet lehetőleg ünnepélyes körülmények között adjunk át.

Szaktárgyi versenyekért jutalmazás:
  • iskolai verseny – szóbeli dicséret, szaktanári elismerés 
  • körzeti, megyei 1.-3. helyezés – igazgatói dicséret 
  • országos 1.-10. helyezés – igazgatói dicséret 
  • megyei 4.-10. helyezés – osztályfőnöki dicséret

Büntetés

Az alapvető viselkedési szabályok, vagy a házirend ellen vétő diákok a vétek súlyának és a kihágások gyakoriságának figyelembevételével az alábbi módon büntethetőek:

  • Szóban: szaktanári, osztályfőnöki, igazgatói, elbeszélgetés, figyelmeztetés, elbeszélgetés a szülőkkel, 
  • Egyéb: iskolai kedvezmények - melyeket nem a törvény ír elő - megvonása. 
  • Írásban: szaktanári, osztályfőnöki, igazgatói intés vagy megrovás.

Ezek a súlyuknak megfelelően a havi és az év végi magatartás, illetve szorgalom jegyben is tükröződnek. Minden esetben az osztálykönyvbe és az ellenőrzőbe bejegyzésre kerülnek. Tudomásulvételét a szülő aláírásával jelzi.

Különlegesen minősített esetekben a tantestület fegyelmi bizottságot hozhat létre, az ügy kivizsgálására. Határozatai között szerepelhet az okozott kár megtérítése (a Közoktatási törvény 76-77. §-ai szabályozzák a tanulók fegyelmi és kártérítési felelősségét), a diák átirányítása másik iskolába, ha az iskola igazgatója a tanuló átvételéről a másik iskola igazgatójával megállapodott. A fegyelmi eljárás megkezdéséről és döntéséről a szülőket időben értesíteni kell.

Az iskolán kívüli rendezvényeken elvárt magatartás

Az iskola által szervezett, iskolán kívüli rendezvényeken is (az osztályfőnök útmutatása alapján) kultúráltan kell viselkedni!

Az előre megbeszélt szabályokat be kell tartani, ezek megszegésekor kizárható a diák a programból és/vagy fegyelmező intézkedésben részesül.

Tanulói jogok és kötelezettségek gyakorlásához nem szükséges dolgok bevitelére és elhelyezésére vonatkozó szabályok

A diákok az iskolába csak az iskolai oktatáshoz feltétlenül szükséges eszközök hozhatják! Egészséget, közerkölcsöt, közérdekeket sértő, gyűlöletkeltésre alkalmas eszközöket, sajtóterméket tilos az iskolába behozni!

Rendkívüli esetekben, ha nagyobb értékű tárgy (pl.: hangszer, sportszer, stb.) vagy nagyobb pénzösszeg van a tanulónál, azt az iskolába érkezéskor a gazdasági irodában kell leadni. A leadott tárgyakat az iskola elhagyása előtt lehet újra átvenni. Az iskolába hozott értéktárgyakért, a tanuláshoz szükségtelen műszaki cikkekért, tárgyakért (pl.: walkman, mobiltelefon, stb.) felelősséget nem vállalunk! Az iskola csak a leadott tárgyakért vállal anyagi felelősséget.

Mobiltelefonokat (melyet csak saját felelőségre lehet behozni az iskolába!) az épületbe megérkezve ki kell kapcsolni és a gazdasági irodában kell leadni. Órára telefont a tanítás rendjének védelme érdekében nem szabad bevinni. Napközben a telefonok használata csak indokolt esetben, a tanítási órák közötti szünetekben kérhető. A diákok mielőtt hazamennének telefonjaikat szintén a gazdasági irodában átvehetik. Diáktársak és tanárok törvényileg garantált személyiségi jogainak védelmében, külön engedély nélkül az iskola területén mobiltelefonnal képeket illetve hangfelvételeket nem szabad készíteni, hagyományos vagy digitális fényképezőgéppel, kamerával az érintettek tudta és engedélye nélkül felvételeket, filmet nem szabad rögzíteni.

A talált, idegen tárgyakat kérjük, mindenki adja le a tanáriban!

Védő, óvó előírások

A tanév megkezdésekor minden diáknak baleset- és tűzvédelemi oktatáson kell részt vennie! Az oktatásra az első osztályfőnöki órán kerül sor.

A diákok biztonsága érdekében nem lehet: 

  • az épületben szaladgálni, balesetveszélyes játékokat játszani (pl.: labdázni, ugrókötelezni, gördeszkázni, stb.), 
  • az iskola udvarán kerékpározni 
  • az udvaron levő asztalokra, fákra, kerítésre, focikapura felmászni, 
  • a radiátorokra, ablakba ülni, 
  • az ablakból kihajolni és onnan bármit az utcára kidobni, 
  • a tankertben elhelyezett játékokat felügyelet nélkül, nem rendeltetésszerűen használni, mások testi épségét veszélyeztetni, 
  • a tanulók testi épségét veszélyeztető tárgyakat az iskolába behozni, 
  • ebédlőből ételt kihozni, 
  • lépcsőkorlátra támaszkodni, azt rángatni!

Tanulónak az iskola teljes területén tilos a dohányzás! Felnőttek csak az arra kijelölt helyen dohányozhatnak!

A tantermekben elhelyezett elektromos készülékeket a diák felnőtt felügyelet nélkül nem kapcsolhatja be, nem működtetheti!

A rendkívüli eseményekre vonatkozó egyéb szabályokat az intézmény Tűz- és balesetvédelmi szabályzata tartalmazza.

V. AZ ISKOLA MUNKARENDJE

Az iskola épületét 6.30-kor nyitja a hivatalsegéd. 7.30-ig érkezzenek a tanulók az iskolába.

6.45-től felügyel pedagógus a tanulókra. Akik indokoltan korábban érkeznek, azok a kijelölt teremben várakoznak.

A tanítás 7.40-kor imádsággal kezdődik az aulában, melyen minden diák részt vesz. 7.45-től a csengetés után a tanulók az osztályteremben csendben, a tananyagot ismételve várják a tanítás kezdetét a hetesek felügyelete mellett, akik kiszellőztetnek és számba veszik a hiányzókat. A szaktanterembe az órát tartó tanár vezetésével mindig sorban vonulnak.

A tanulók óra előtt és végén felállással és "Dicsértessék a Jézus Krisztus" köszönéssel üdvözlik a tanárt. Ha látogató érkezik az osztályba, azt felállással és köszönéssel üdvözlik. Köszönéskor a tanuló minden esetben álljon fel!

Az órák időtartama 45 perc. Az óráról csak a tanár engedélyével szabad kimenni.

A későn jövő tanulók 10 percet meghaladó késése 1 óra igazolatlan mulasztásnak számít. Az óraközi szünetek: 1. és 4. szünet: 10 perces, 2. szünet: 15 perces, 3. szünet 20 perces, 5. szünet 5 perces.

A 3. szünetben megfelelő időjárás esetén a hetesek kivételével minden tanuló elhagyja az osztálytermet és az udvaron tartózkodik.

A szünetekben kerülni kell a kiabálást és minden olyan játékot, mely testi épséget veszélyeztet, vagy rongálást okoz.

A lépcsőket közlekedés céljára szabadon kell hagyni

Szünet végére elcsendesedve, fegyelmezetten vonuljanak a tantermekbe.

A szaktantermekben, tornateremben, könyvtárban és az ebédlőben csak tanár jelenlétében tartózkodhatnak.

A tanítás után a tanulók távozhatnak, illetve közösen ebédelnek és napköziben tartózkodhatnak. Az ebédelés rendjének megfelelően osztályonként étkeznek a diákok az ebédlőben felügyelő pedagógus vezetésével. Akik ebéd után az iskolában maradnak (napköziben, szakkörre vagy egyéb foglalkozásra), kötelesek az ügyeletes tanárnál jelentkezni és az ő utasításait követni. Az ebéd és a napközi, szakkör ill. egyéb foglalkozások közti időben az iskola területét csak az ügyeletes, illetve az adott foglalkozást tartó pedagógus engedélyével hagyhatják el a diákok. Kivétel ez alól, ha a diák hazamegy.

A napközi 1-4. osztályban 16.00-ig, 5-8. osztályban 16.15-ig tart. A más településről bejáró tanulók az autóbusz indulása előtt 15 perccel hagyhatják el az iskola épületét. Ettől eltérni csak szülő írásos kérelmére lehet.

A iskola épületének zárása 19.00 óra. Az iskolába kerékpárral a diákok csak a szülő írásbeli engedélyével jöhetnek.

A hetesek

A hetesek társaik bizalmának letéteményesei, a tanár munkatársai és a közös javak őrei. 

  • Gondoskodnak a krétáról, segítenek a tanárnak be- és kivinni az órához szükséges eszközöket. 
  • Tanítás előtt és az óraközi szünetekben kiszellőztetik a tantermet. 
  • Szünetekben csak felváltva mehetnek ki. 
  • Felelnek a terem tisztaságáért és minden rendellenességet jelentenek az osztályfőnöknek. vagy az órát tartó tanárnak 
  • Ha a tanár a becsengetés után 5 percen belül nem megy be az órára, azt jelezzék a tanári szobában tartózkodó nevelőknek 
  • Minden óra elején jelentenek és felsorolják név szerint a hiányzókat a következő módon; "Tanárnőnek/Tanár úrnak tisztelettel jelentem, az osztály létszáma …, hiányzik …” 
  • A tanítás végeztével felrakatják a székeket, a szemetet összeszedetik, ellenőrzik, hogy az ablakok zárva vannak-e.

Az ügyeletesek

Az ügyeletesek mindig a 7. és 8. osztály tanulói közül kerülnek ki. 

  • Az ügyeletes diákok és tanárok névsora a faliújságon olvasható. 
  • Az ügyeletes diákok kitűzőt viselnek, hogy társaik tudják, ők ügyeletesi feladatokat látnak el. 
  • Az ügyeletes tanároknak a legaktívabb segítői. 
  • A tanítás megkezdése előtt 30 perccel kötelesek megjelenni az iskolában és elfoglalni kijelölt posztjukat. 
  • Gondoskodnak az iskola rendjének betartásáról, jó idő esetén a 3. szünetben leküldik a tanulókat az udvarra, figyelmeztetik a rendetlenkedőket, a rendellenességeket jelentik az ügyeletes tanárnak. 
  • Becsengetés után a folyosókon, közös helységekben gyorsan ellenőrzik a rendet és lekapcsolják a villanyokat. 
  • A folyosóügyeletesek ellenőrzik, hogy a hetesek végrehajtották-e feladatukat. Az ő feladatuk betartatni a szabályokat a folyosókon is. 
  • Az az ügyeletes tanuló, aki nem teljesíti kötelességét, vagy nem érkezik időben az iskolába és nem tudja késését igazolni, büntetésben részesül.

Kötelező viselet

Ünnepi ruha: 

  • lányoknak sötét alj, fehér blúz és az iskolai egyenruha 
  • fiúknak sötét nadrág, fehér ing és az iskolai egyenruha

Hétköznap: 

  • A tanuló ruházata mindig legyen tiszta, rendes, ízléses. Tilos az esztétikailag kifogásolható ruhák, kiegészítők viselete. 
  • Váltócipő használata kötelező, melyet a folyosókon lévő cipőtartón kell tárolni. 
  • Tilos a haj-, köröm-, arcfestés, valamint a fiúknak a fülbevaló viselése, a tetoválás, testékszer.
  • Tilos az esztétikailag kifogásolható, az oktatás szempontjából hátrányos hajviselet.

Ünnepek, rendezvények 

  • A vasárnapokat és az egyházi ünnepeket minden tanuló a saját vallásának megfelelő templomban ünnepelje meg. 
  • Az iskolai ünnepeken, programokon a részvétel minden diáknak kötelező.

Ünnepeink

A tanév jeles napjai

  • VENI SANCTE 
  • TE DEUM 
  • lelki napok, lelkigyakorlatok, gyónási alkalmak/minden hónap első csütörtökén/ 
  • farsang, iskolanapok 
  • ballagás 
  • az iskola névadójának ünnepe 
  • anyák napja

Egyházi Ünnepek 

  • szept. 12. Mária nevenapja, templomunk nagybúcsúja 
  • szept. 24. Szt. Gellért - a katolikus iskolák napja: lelki nap 
  • okt. 8. Magyarok Nagyasszonya - részvétel a közös szentmisén 
  • nov. 1. Mindenszentek - megemlékezés a hittan- vagy oszt.f. órán 
  • nov. 2. Halottak napja - temetőlátogatás 
  • nov. 5. Szt. Imre - közös szentmise 
  • nov. 19. Árpádházi Erzsébet - közös szentmise 
  • dec. 6. Szt. Miklós - Mikulás ünnepség a szentmisében
  • dec. 8. Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatása
  • nov.-dec. Adventi gyertyagyújtások, koszorúkészítés a szülőkkel együtt, 
  • dec. 24-25. KARÁCSONY, pásztorjáték előadása, hangverseny 
  • jan. 18. Árpádházi Szt. Margit - közös szentmise 
  • febr. 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony - esti közös szentmise 
  • febr.-márc. NAGYBÖJT - lelki nap, HÚSVÉT 
  • márc. 21. Szent Benedek-nap, lelki nap 
  • márc. 25. Gyümölcsoltó Boldogasszony - közös szentmise 
  • máj.-jún. PÜNKÖSD - bérmálás, elsőáldozás /beavatás/

Állami ünnepek 

  • okt. 1. A Zene Világnapja 
  • okt. 6. Aradi vértanúk - futóverseny 
  • okt. 23. az 1956-os forradalom és szabadságharc 
  • jan. 22. A Magyar Kultúra Napja 
  • márc. 15. Az 1848-as forradalom és szabadságharc

Hivatalos ügyek

A tanulók hivatalos ügyeiket, személyükre vonatkozó kéréseiket munkaidőben intézhetik az igazgatói irodában. Az iskola és a szülői ház kapcsolatát a tájékoztató (ellenőrző, üzenő füzet) biztosítja. Az iskola értesítéseit aláírásukkal láttamozzák a szülők, a tanuló pedig a következő napon felszólítás nélkül bemutatja az illetékes tanárnak.

A mulasztásokat a megfelelő rovatban a szülő akkor igazolja, amikor a tanuló először jön iskolába. Betegség esetén az orvosi igazolást, fertőző betegség esetén külön igazolást is be kell mutatni, hogy a gyermek közösségbe léphet.

A szülők az előre nem látott mulasztásokat és indoklását (betegség, családi okok stb.) a hiányzás első napján jelentsék az iskolában. Az étkezés lemondását a gazdasági irodában kell kérni.

Egyéb indokolt esetben előre kell írásban engedélyt kérni a távolmaradásra, 3 napra az osztályfőnöktől, több napra vagy hosszabb időre az igazgatótól írásban és legalább 3 nappal a hiányzás megkezdése előtt. Távol maradni csak az engedély megszerzése után lehet.

A távolmaradás után az tájékoztató megfelelő rovatában a szülő igazolja a hiányzást. Igazolatlannak tekintendő, ha a bejelentés elmarad, vagy a tanuló engedély nélkül mulasztott. Vitás esetekben az igazgató dönt.

Tanórán kívüli iskolai foglalkozásokról való elmaradást is igazolni kell. Ha a tanuló iskolai foglalkozásról elkésik, az osztályfőnök írásban értesíti a szülőket és szükség esetén igazolásukat kéri. Az igazolatlan óramulasztás fegyelmi büntetéssel jár. Tanköteles korú igazolatlan mulasztása esetén, ha felmerül a tankötelezettség elmulasztása, az igazgató értesíti az illetékes önkormányzat jegyzőjét. A szülő egy tanévben csak 3 napot igazolhat.

Az iskola épületéből a tanítási idő alatt csak az osztályfőnök vagy a tanítást végző tanár, ügyeletes tanár írásbeli engedélyével távozhatnak a diákok.

Orvosi vizsgálatra abban az esetben szabad menni a tanítási idő alatt a tanulónak, ha ezt egészségi állapota megkívánja vagy a tanítási időn kívül nincs rá lehetősége. Engedélyt ilyenkor is a szülőnek előre kell kérnie a tájékoztató útján.

Az iskolában, vagy az iskolai kiránduláson történt balesetet és sérülést köteles a tanuló azonnal jelenteni az órát tartó vagy a foglalkozást vezető tanárnak, aki segítségnyújtás után értesíti az igazgatót.

VI. A házirenddel kapcsolatos szabályok

A tanulókkal minden tanév első osztályfőnöki óráján az osztályfőnök ismerteti az aktuálisan érvényes házirendet.

A folyamatos megismerhetőség biztosítása érdekében a házirendet minden tanteremben ki kell függeszteni. A szülők és más érdeklődők részére a házirend megtekinthető a könyvtárban és az igazgatói irodában, a könyvtári nyitvatartási idő illetve a vezetők ügyeleti ideje alatt.

A tantestület a tanév végi értekezleten értékeli a házirendben foglaltak megvalósulását.

A tanév megkezdését követő négy héten belül a nevelőtestület felülvizsgálja a házirend aktualitását, és javaslatot tesz az esetleges módosításokra. Jelen házirend kihirdetéséről az intézmény vezetője, a jóváhagyást követő tíz munkanapon belül az osztályfőnökökön keresztül gondoskodik.

Az a tanuló, aki megszegi a Házirendet, először figyelmeztetésben, ismételt megszegés esetén súlyosabb fegyelmi büntetésben részesül az iskola Pedagógiai Programjában leírtak szerint.

Mindenki felelős azért, hogy képességeinek megfelelően, becsületes munkával a legjobb eredményt érje el. Lelkiismeretünk is arra figyelmeztet, hogy állapotbeli kötelességeinket erőnk szerint hiánytalanul teljesítsük. Csak erre az alapra épülhet a keresztény élet.

VII. BELSŐ HÁZIREND

  1. A Szent Benedek Katolikus Általános Iskolában az állami tanterv szerint folyik az oktatás, feleleveníti a nemzeti hagyományokat, és első helyre helyezi a keresztény szellemű nevelést és annak gyakoroltatását. ez a belső házirend része az iskola házirendjének, melynek teljes körű megismerése mindenki joga és kötelessége. 
  2. Az iskola tanulói szabad iskolaválasztás alapján szerveződnek azoknak a családoknak a gyermekeiből, akik elfogadják és megtartják a keresztény erkölcsi tanításokat, valamint hozzájárulnak, hogy gyermekük keresztény erkölcs szerint nevelődjék. 
  3. Minden napközi otthont igénylő tanuló felvételt nyer. Itt szaktanárok biztosítják a differenciált képességfejlesztést és a gyengébb tanulók felzárkóztatását. Csak külön ebédeltetésre is lehetőség van. 
  4. Az iskolát minden reggel 6.30 - kor nyitjuk, a gyerekek legkésőbb 7.30-ra érkezzenek. A tanítás reggel 7.45-kor kezdődik hétfőtől péntekig. A napközi foglalkozás 16.00-ig illetve 16.15-ig tart. A napközis tanóra feladata az írásbeli munka elvégzése és a napi tananyag gyakorlása. 
  5. Gyülekezés: a tanulók 7.15-ig az ügyeletes tanár felügyeletével a kijelölt tanteremben várakozzanak. A 7.15-től mindenki a saját osztálytermében gyülekezik és készül a tanítási napra. 
  6. Ima: reggel első óra előtt és a tanítási nap végén, valamint az étkezések előtt és után. 
  7. Vasárnapi és ünnepnapi szentmisén ill. istentiszteleten a tanulók megjelenése alapvető feladat. 
  8. Az iskola fegyelmi követelményei, melyek a tanulók magatartásának minősítését is meghatározzák:
    1. Kultúrált viselkedés az iskola közösségében és az iskola épületén kívül. 
    2. A tanári testület minden tagjának utasítását a tanulónak meg kell tartani. 
    3. Minden körülmények között beszédstílusa és viselkedése kultúrált legyen.
    4. Kerülje el a veszekedést, ne tartson haragot, engedelmes és béketűrő legyen.
    5. Iskolai felszerelése hiánytalan, használható, gondozott legyen! A füzetekbe, tankönyvekbe, azok borítójára firkálni tilos!
    6. Az iskola a tudás megszerzésének, erkölcsi szabályok gyakoroltatásának elsődleges helye ezért a rendzavarás, lárma, iskolai felszerelések károsítása, trágár beszéd nem megengedett. 
    7. Az iskolai berendezésekben szándékosan, illetve a nem megengedett magatartásból származó okozott kárt a szülőknek meg kell téríteni. A délelőtti és a délutáni foglalkozások után a tantermet rendbe téve kell elhagyni. A nevelő ellenőrizze: az ablakok ajtók zárva vannak-e. 
    8. A tantermekben váltócipő használata kötelező. 
    9. Az iskola területét foglalkozások alatt a tanuló csak engedéllyel hagyhatja el Az iskolába érkezés és távozás csak csendben, kultúráltan történhet. Az óraközi szünetek rendje: 1. szünet: a tanteremben és a folyosón 2. szünet 15 perc: tízórai az osztályteremben 3. szünet. jó idő esetén az udvaron, egyébként a tanteremben és a folyosón 4. szünet: a tanteremben és a folyosón 5. szünet: a tanteremben és a folyosón A tanuló minden speciális foglalkozásra és testnevelés órára csak nevelői kísérettel mehet.
    10. A tornatermet és a szaktantermeket nevelő nyitja és zárja.
    11. Az iskolába saját játékot és hangszert hozni csak nevelő engedélyével szabad.
    12. A tanítási órák, napközi foglalkozások idején szülők az iskola területén ne tartózkodjanak, gyermekeiket a kapunál vagy kedvezőtlen időjárás esetén az aulában várják.
    13. A délutáni foglalkozásokról, amennyiben az nem a képességeinek megfelelő, illetve a délelőtti foglalkozás rovására megy az igazgató, adhat felmentést. 
    14. Az előre látható mulasztásokat bejelenteni, az indokolt és betegség miatti hiányzásokat igazolni kell. A szülők gyermekeiket sajátkezű írásukkal a tájékoztatón keresztül kérhetik el 
    15. Az iskolában hordott ékszerekért felelősséget nem vállalunk. 
    16. Az iskolába hozott, a tanulmányi munkához, illetve az iskolai élethez szükségtelen tárgyakért (pl.: mobiltelefon, walkman, pénz stb.) felelősséget nem vállalunk. 
    17. A diákok az iskolába hozott mobiltelefonjaikat kötelesek a tanítás megkezdése előtt, kikapcsolva a gazdasági irodában leadni. Napközben a mobilok használata csak indokolt esetben kérhető. A diákok mielőtt hazamennének telefonjaikat szintén a gazdasági irodában átvehetik. 
    18. Az iskola munkatervében meghatározott ünnepnapokon a tanulók megjelenése ünnepélyes legyen. A közös ünnepélyeken, rendezvényeken a tanulók viseljék az iskola egységes egyenruháját, mint a katolikus iskolához való tartozásuk jelképét. 
    19. Tilos az esztétikailag kifogásolható ruhák, kiegészítők viselete. Tilos a haj-, köröm , arcfestés, valamint a fiúknak a fülbevaló viselése, a tetoválás, testékszer. Tilos az esztétikailag kifogásolható, az oktatás szempontjából hátrányos hajviselet.
    20. Az iskola legfontosabb fegyelmi követelményeit a tanulóknak az iskolán kívül tanítási szünetekben is meg kell tartani.
  9. A keresztény szellemű iskolai oktatás, szakkörök és valamennyi választható délutáni program ingyenes.
  10. Az iskola igazgatója az osztályok vezetésével osztályfőnököket, napközis csoportvezetőket bíz meg, akiktől a szülők tájékozódhatnak gyermekük iskolai munkája felől.
  11. Az iskola életével kapcsolatos eseményekről a szülők szülői értekezleten és fogadóórákon, illetve a pedagógusokkal egyeztetett időpontban személyesen vagy telefonon kapnak tájékoztatást, melyre tájékoztatón keresztül kapnak meghívást. 
  12. A tanulóknak az iskola területén a keresztény szokás szerint " Dicsértessék a Jézus Krisztus " -t kell köszönni. 
  13. Az iskolás korú gyermekeknek az alkoholfogyasztás, dohányzás és minden egyéb az egészségre ártalmas tevékenység tilos! 
  14. Iskolán belül és iskolán kívül a tanulók részére szervezett rendezvényeken tilos a szervezetre káros élvezeti cikkek árusítása, fogyasztása. 
  15. Az alkalmazottak a gyermekektől, a tanulóktól elkülönített e célra kijelölt helyen dohányozhatnak. 
  16. Egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó előírásokat be kell tartatni. Az elvárható magatartásformák megvalósítása a cél. 
  17. Az iskola házirendjét minden tanuló köteles megtartani, a tantestület minden tagja és a tanulók szülei pedig ebben tevékeny támogatói legyenek a tanulóknak.
  18. Kérjük diákjainkat, hogy mobiltelefonjaikat az iskola területén ne használják!
  19. Az iskola dolgozóira és tanulóira vonatkozó egyéb előírásokat a teljes házirend tartalmazza, melynek hiányos ismerete nem mentesít senkit sem cselekedeteinek következményitől.

Celldömölk, 2004. december 13.

Czupor Attila igazgató

 

VIII. Záró rendelkezés

A Házirendet a pedagógusok 2004. december 13-án tartott értekezletén tudomásul vette és elfogadta.

Celldömölk, 2004. december 13.

igazgató

A Házirendet a Szülői Munkaközösség 2004. december 14-én tartott gyűlésén tudomásul vette és elfogadta.

Celldömölk, 2004. december 14. 

SZM elnök

A Házirendet a Fenntartó tudomásul vette és elfogadta.

Szombathely, 2004.

Fenntartó


Szent Benedek Katolikus Általános Iskola © 2006 Celldömölk by brs
Tanév: 2024 - 2025

Valid HTML 4.01 Transitional